Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Viete, čo je EGR ventil a ako funguje?

EGR-ventil
EGR ventil (anglicky Exhaust Gas Recirculation) nájdete v novších autách a jeho úlohou je znížiť emisie výfukových plynov. Ako funguje?
EGR-ventil
V článku si prečítate:

Technológia EGR, teda recirkulácia spalín, sa týka vznetových aj zážihových motorov a pracuje na princípe návratu výfukových plynov späť do spaľovacieho priestoru. Úlohou ventilu je otvárať a zatvárať prepojenia sacieho a výfukového potrubia motora.

Ak sa otvorí, časť výfukových plynov sa zmieša s novou vlnou prichádzajúceho vzduchu a putuje späť do valca. Podiel kyslíka v spaľovacom priestore sa zníži, čo má za následok aj zníženie teploty horenia.

Dochádza k redukcii obsahu NOx, teda povestného a nežiadúceho oxidu dusíka. Jeho podiel môže vďaka nižším teplotám horenia klesnúť až o 60 %.

Povedané laicky, časť výfukových plynov prejde procesom spaľovania v podstate dvakrát. Kým v prípade naftových motorov sa recirkulácia týka 15 až 25 % výfukových plynov, pri benzínových to je 10 až 20 % výfukových plynov, ktoré sa vracajú vďaka EGR ventilu späť do procesu spaľovania a prejdú ním ešte raz.

Tým, že plyny už raz zhoreli, nedochádza pri ich opätovnom horení k zvyšovaniu teploty, a tak nevznikajú zbytočne ďalšie častice oxidu dusíka, a teda ďalšie emisie.

Atoms/icons/80/grey-red/poistenie_auta_na_dovolenku-80

Ušetrite 20 % z ceny PZP

Jazdíte málo? Platíte málo. Získajte zľavu až 20 % z ceny. 
Spoznajte novinku na slovenskom trhu. Vypočítajte si cenu online. 

Nežiaduce vedľajšie efekty

Vedľajším efektom je zníženie výkonu motora. Okrem toho k negatívam patrí aj postupné zanášanie sacieho potrubia pevnými časticami z výfukových plynov, čo má zase za následok znížený objem nasávaného vzduchu, ktorý putuje do valcov.

Motor tak môže mať po čase problém s naštartovaním, najmä pri studených štartoch, dochádza ku kolísaniu otáčok a aj k tzv. efektu drhnutia agregátu. Bez jeho výmeny, resp. vyčistenia sa ďalej nepohnete.

Prísnejšie normy priniesli zmeny v technológii

Do prvých automobilov sa EGR ventil začal montovať s príchodom emisnej normy Euro 3. Kým prvé systémy boli pasívne a používali podtlakový ventil so snímačom polohy, neskôr celý systém ovládal elektromagnet.

Dnes už EGR ventil pracuje v spolupráci s elektromotorom na základe informácií, ktoré dostane z riadiacej jednotky. S nástupom prísnejších emisných noriem zo strany Európskej komisie sa do popredia dostali tzv. dvojkruhové systémy EGR ventilov.

Jednokruhové a dvojkruhové EGR ventily

Jednokruhové ventily začali pracovať až pri špecifických podmienkach ako boli vyššie otáčky motora alebo vyššia teplota motora, pričom dovtedy bol systém recirkulácie výfukových plynov neaktívny.

Dvojkruhový EGR ventil pracuje aj s vysokotlakovým a nízkotlakovým systémom ventilu. Kým v prvom sa výfukové plyny vracajú späť do sacieho potrubia bez ochladenia, pri nízkotlakovom sú plyny odobraté až za filtrom pevných častí.

Znamená to, že sú už očistené od sadzí, a teda nedochádza k zanášaniu potrubia. Navyše pred ich návratom do procesu spaľovania dochádza k ich schladeniu prídavným chladičom. Ak začne pracovať nízkotlakový systém, ten vysokotlakový sa automaticky vypne.

Ako vás môže EGR ventil potrápiť

Len na Slovensku pribudol za posledných 10 rokov milión nových automobilov. Emisie sú vo svete, v ktorom neustále rastie počet áut, na prvom mieste. Ak vám zasvieti kontrolka motora, nezriedka to má za následok práve zanesený EGR ventil uhlíkovými usadeninami.

Tie ako vedľajší produkt spaľovania neumožňujú správnu funkciu ventilu. Aj preto dnes mnohí považujú EGR ventil za slabé miesto a hlavnú chorobu moderných motorov.

Dôvodom je fakt, že jeho pohyblivosť sa začne vplyvom usadením postupne zhoršovať. Jeho výmena za nový nie je úplne lacná záležitosť, keďže ceny novej súčiastky sa pohybujú v stovkách eur.

Prečo EGR ventil prestáva fungovať

Dôvodom nefunkčnosti EGR ventila je zanášanie pevnými karbónovými časticami spaľovania, čo je príznačné najmä pri jednokruhovom systéme EGR ventilu.

Ten totiž vracia výfukové plyny späť do procesu spaľovania bez ich očistenia filtrom pevných častíc alebo katalyzátorom.

Lacnejšia alternatíva ako výmena EGR ventila za nový je jeho očistenie. Po jeho vymontovaní existuje niekoľko technológií ako ventil vyčistiť tak, aby bez problémov fungoval tisícky ďalších kilometrov, podobne ako v prípade škrtiacej klapky.

Niektorí vodiči to nezriedka riešia aj mechanickým a najmä nezákonným do motora a tzv. zaslepením EGR ventilu.

Časom to môže mať za následok pokles výkonu motora, a tým zhoršenú akceleráciu, zhoršené štarty, vyšší objem dymenia z výfuku a aj vyššiu spotrebu paliva. Ale hlavne značný nárast emisií, čo moderná diagnostika motora pri emisnej a technickej kontrole dokáže veľmi rýchlo odhaliť.

Regina Juhásová

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.