Zasiahne vás nečakane
Chrípka je infekčným ochorením dýchacích ciest. Ľudia si ju spočiatku mýlia so silným prechladnutím. Na rozdiel od neho však útočí nečakane a takmer okamžite. Prvé príznaky ochorenia sa prejavujú v období medzi prvým a tretím dňom od infikovania sa. Za ideálnych okolností odznejú po troch až piatich dňoch. K úplnému vyliečeniu však dochádza po dvoch až štyroch týždňoch od vypuknutia choroby.
Chrípka či prechladnutie? Sledujte príznaky
Chrípka sa najčastejšie prejavuje silnou bolesťou hrdla, hlavy, svalov, či kĺbov. Často ju sprevádza zimnica, suchý, dráždivý kašeľ alebo nádcha. Na rozdiel od prechladnutia chorých potrápi aj vysoká teplota, ktorá zväčša dosahuje hodnoty vyššie ako 38 °C.
Pomôžu vitamíny a dostatok pohybu
V chrípkovom období je najdôležitejší dostatok oddychu a pitný režim. Vyvarujte sa sladeným a sýteným nápojom.
Samotná liečba vyžaduje čas a trpezlivosť. Spočíva najmä v zmierňovaní príznakov. Ak vás trápia vysoké teploty, dôležitý je najmä dostatok tekutín, aby ste predišli dehydratácii organizmu. Pravidelne si merajte teplotu. Majte na pamäti, že teplota do 38 °C je stále prirodzeným prejavom obrany organizmu. Lieky na jej zníženie podávajte až vo chvíli, keď vystúpi nad túto hodnotu.
V prípade, že vás trápia teploty nad 39°C viac ako jeden deň, vyhľadajte lekára.
Nepríjemnú bolesť hrdla zmiernite cmúľaním pastiliek, kloktaním, či voľne dostupnými sprejmi do hrdla. Na uvoľnenie upchatého nosa je dobré použiť nosové kvapky či spreje. Šetrným a pomerne obľúbeným riešením je aj morská voda v spreji. Pri liečbe kašľa treba v prvom rade rozlíšiť, či ide o suchý alebo dráždivý kašeľ. Ak vás trápi suchý kašeľ, zvoľte upokojujúce liečivá. Ak je váš kašeľ vlhký, užite liek, ktorý vám uľahčí vykašliavanie.
Ako chrípke predísť
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete posilniť svoju imunitu v období, keď chrípka číha na každom rohu. Ideálne je dopriať si každý deň potrebnú dávku vitamínov, dodržiavať pitný režim a aspoň polhodinu denne venovať aktívnemu pohybu.
Doma aj na pracovisku nezabúdajte pravidelne vetrať. Dbajte aj na správne a pravidelné umývanie rúk. Keďže počasie nie je v jeseni ani zďaleka ideálne, obliekajte sa primerane aktuálnym teplotám a doprajte si dostatok spánku.
Dajte sa včas zaočkovať
Očkovanie proti chrípke treba podstúpiť začiatkom chrípkovej sezóny, čiže počas októbra a novembra. Telo totiž potrebuje čas na vytvorenie ochranných protilátok.
Po očkovaní sa môže objaviť zvýšená teplota, zimnica, bolesť svalov či únava. Tieto príznaky však do dvoch dní ustúpia.
Očkovanie odporúčajú lekári absolvovať najmä tehotným ženám, pracovníkom v zdravotníctve, astmatikom, kardiologickým pacientom, diabetikom a tiež ľuďom so zníženou imunitou.
Ak sa vám chrípka nevyhne, neberte ju na ľahkú váhu a vyležte ju doma. Nechcete predsa riskovať zbytočné komplikácie, ako zápal priedušiek či pľúc.
Buďte na chrípkové obdobie pripravení. Union zdravotná poisťovňa dbá na zdravie svojich pacientov, a preto hradí očkovaciu vakcínu v plnej výške. Nenechajte sa prekvapiť chrípkou a zaočkujte sa. Viac informácií nájdete na stránke https://www.union.sk/ockovanie-proti-chripke.