Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Prečo nás v chladnom počasí viac trápia virózy? Ako si posilniť imunitu?

posilnenie imunity v obdoví viróz
Prichádza obdobie, keď sa vo zvýšenej miere stretávate s kamarátmi a kolegami, ktorým tečie z nosa, kašlú a sťažujú sa na únavu a bolesť hrdla. Virózy sú tu a šíria sa v školách, kanceláriách aj v MHD rýchlosťou blesku. Prečo je to tak a ako im môžeme účinne čeliť?
posilnenie imunity v obdoví viróz
V článku si prečítate:

Prečo sa v tomto období šíria vírusy oveľa rýchlejšie?

S nástupom jesene sa na nás valiace davy vírusov doslova tešia. Po lete, ktoré mnohí z nás prežili aktívne na čerstvom vzduchu, sa s príchodom chladnejších dní vraciame do uzavretých priestorov škôl a kancelárií, kde trávime dlhé hodiny.
Práve tu majú vírusy ideálne podmienky na svoje šírenie – chýba dostatok prirodzeného svetla, vetranie je obmedzené a vzduch sa rýchlo kontaminuje.

Dni sa navyše začínajú skracovať, takže mnohí z nás budú onedlho chodiť do práce aj z práce za tmy. Šanca načerpať slnečnú energiu a prirodzené denné svetlo je tak minimálna.
Vírusy sa šíria nielen vzduchom, ale dokážu prežiť aj na predmetoch ako sú kľučky, držadlá v MHD či klávesnice. Väčšina z nich vydrží infekčná približne 24 hodín, niektoré druhy až týždeň. Riziko nákazy je tak v tomto období výrazne vyššie.

0
zľava

Využite zľavy viac ako 1 000 eur ročne na voľnopredajné lieky, potreby osobnej hygieny a pre najmenších, produkty zdravého životného štýlu a starostlivosti o zuby. Poistite seba aj dieťa v Union zdravotnej poisťovni a čerpajte všetky výhody.

Chrípka vs. nachladnutie

Ľudia často zamieňajú bežné prechladnutie s chrípkou. Chrípka je vírusové ochorenie spôsobené vírusmi influenzy. Prejavuje sa náhlou vysokou horúčkou (nad 38 °C), bolesťami svalov, hlavy, únavou, suchým kašľom. Nástup býva veľmi rýchly.
Prechladnutie väčšinou spôsobujú rinovírusy. Príznaky nastupujú postupne. Najskôr škriabanie v hrdle, nádcha, mierne zvýšená teplota. Celkový stav býva menej vážny ako pri chrípke.

Chrípka sa šíri kvapôčkovou infekciou vzduchom, ale aj kontaminovanými predmetmi. Rizikové sú najmä uzavreté, zle vetrané priestory s vysokou koncentráciou ľudí. Chrípková sezóna trvá zvyčajne od októbra do marca, s vrcholom v decembri a januári.

Nie každý infikovaný má príznaky. Počas bežnej chrípkovej sezóny sa odhaduje, že až 65 – 85 % ľudí s chrípkou nemusí vykazovať žiadne symptómy. Komplikácie však môžu nastať u kohokoľvek, najrizikovejšie skupiny sú:

Chrípka dokáže spôsobiť vážne problémy, či už samotným vírusom alebo sekundárnymi bakteriálnymi infekciami. Častou komplikáciou je zápal pľúc, ktorý môže byť aj smrteľný. Chrípka tiež môže viesť k zápalu srdcového svalu (myokarditída) či mozgu (encefalitída).

VEDELI SE, ŽE...

... chrípkový vírus je najstabilnejší pri vlhkosti vzduchu pod 50 % a teplotách okolo 5 °C? Vykurovanie vedie k poklesu relatívnej vlhkosti v budovách často pod 20 %, čo je optimálne pre stabilitu vírusov a zároveň vysušuje sliznice. Vlhkosť nad 40 % výrazne znižuje infekčnosť vírusov vo vzduchu.

V liečbe chrípky sú účinné antivirotiká ako Tamiflu, ktoré zmierňujú priebeh a skracujú trvanie ochorenia. Dôležitý je pokoj na lôžku, dostatok tekutín a symptomatická liečba horúčky a bolesti prostredníctvom voľnopredajných liekov.

Ak patríte medzi poistenky a poistencov Union zdravotnej poisťovne, využite naše zľavy na voľnopredajné lieky a doplnky stravy na menimezivoty.sk.

Čo je to vlastne imunita?

Hovorí sa o nej často, ale viete, čo si máte pod týmto pojmom predstaviť? Imunitný systém je komplexná sieť buniek, tkanív a orgánov, ktoré chránia organizmus pred vonkajšími agresormi ako sú baktérie, vírusy, plesne či parazity. Pozostáva z vrodených a získaných mechanizmov ochrany:

Vrodená imunita – funguje od narodenia, tvorí prvú líniu obrany. Patrí sem kožná bariéra, sliznice, žalúdočná kyselina, enzýmy v slinách či kašľový reflex.
Získaná imunita – špecifická obrana, ktorú si buduje organizmus počas života. Keď sa stretne so škodlivinou, vytvorí proti nej protilátky a špecifické bunky, ktoré si zapamätá a pri opakovanom kontakte je oveľa rýchlejšia a efektívnejšia.

Obe sú rovnako dôležité a spolupracujú. Ak chceme byť voči vírusom odolnejší, musíme ich podporovať. Okrem známych rád o zdravom stravovaní, dostatku spánku a primeranej fyzickej aktivite sa ukazuje, že zásadný význam pre našu odolnosť má aj stav nášho črevného mikrobiómu.

Imunita sa rodí v črevách

Až 70 % imunitných buniek sa nachádza práve v črevách. Črevný mikrobióm – teda spoločenstvo prospešných baktérií, kvasiniek a vírusov v našich črevách – sa podieľa na regulácii imunitnej odpovede.

Zdravý mikrobióm:

Naopak, dysbalancia v mikrobióme (dysbióza) vedie k oslabeniu týchto funkcií a môže prispievať k rozvoju alergií, astmy, ekzémov, autoimunitných a zápalových ochorení

Dysbióza tiež zvyšuje riziko infekcií, keďže oslabená črevná bariéra dovolí prienikom patogénov a toxínov do krvného obehu.

Ak trpíte na opakované infekcie horných dýchacích ciest, chronické zápaly alebo alergie, môže to indikovať nerovnováhu v črevnom mikrobióme. Vhodné probiotiká a prebiotiká ju môžu obnoviť a posilniť tak vašu obranyschopnosť.

Aký je rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré po požití vo vhodnom množstve priaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Najprebádanejšie kmene patria medzi rody Lactobacillus, Bifidobacterium a Saccharomyces. 

Nájdete ich vo fermentovaných potravinách ako jogurt, kefír, kimchi, kvasená zelenina či tempeh, alebo vo forme doplnkov výživy na posilnenie imunity

Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy (najmä vláknina), ktoré selektívne podporujú rast a aktivitu prospešných baktérií v čreve. Bohatým zdrojom sú napr. cesnak, cibuľa, pór, zemiaky, kel, banány, jablká, ovos či obilniny. 

Dôležité sú aj SCFA (mastné kyseliny s krátkym reťazcom), ktoré prebiotiká fermentáciou vytvárajú. Zdravie čriev podporuje najmä kyselina maslová.

Ako naštartovať imunitu?

Vitamíny a minerály pre imunitu

Imunitné bunky potrebujú pre svoju optimálnu funkciu správnu výživu. Dôležité sú najmä tieto látky:

Dbajte na pestrú stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné obiloviny, strukoviny, orechy a semienka. Ak je váš príjem niektorých živín nedostatočný, zvážte kvalitný multivitamínový doplnok po konzultácii s lekárom.

Bylinky a prírodné preparáty

Mnohé bylinky obsahujú látky, ktoré posilňujú imunitu a chránia pred infekciami. Medzi najúčinnejšie patria echinacea, rakytník, šípky, astralagus, zázvor, čierne korenie, betaglukány. 

Tieto bylinky a preparáty môžete užívať ako čaje, tinktúry, sirupy či kapsuly. Pre optimálny účinok ich užívajte dlhodobejšie a pravidelne, ideálne v kombinácii.

Obmedzenie cukru a alkoholu

Nadmerný príjem cukru a alkoholu dokáže narušiť jemnú rovnováhu imunitného systému. Cukor živí zápaly, oslabuje biele krvinky a znižuje tvorbu protilátok. Alkohol zase narúša črevnú mikroflóru, zvyšuje priepustnosť čriev pre toxíny a zhoršuje funkciu pečene a pľúc, dvoch dôležitých orgánov pre imunitu.

Obmedzte preto sladené nápoje, sladkosti a biele pečivo. Uprednostnite prvopotraviny a minimálne spracované potraviny, ktoré telu dodajú potrebné živiny bez záťaže.

Zvládanie stresu

Chronický stres je pre obranyschopnosť hotovou pohromou. Pri dlhodobom strese telo produkuje nadbytok kortizolu a adrenalínu, čo potláča imunitnú odpoveď. Stres tiež narúša tvorbu bielych krviniek a protilátok.

Nájdite si preto spôsoby, ako stres zmierniť. Nemusíte stráviť hodinu denne v meditačnom sede so zavretými očami. Dobrou psychohygienou môže byť hlboké dýchanie, cvičenie, tancovanie, joga, relax v prírode, písanie denníka či počúvanie zvukov prírody. Niekomu pomáha aj vykričať sa do vankúša…
Pomôže tiež dostatok spánku, zdravá strava a vyhýbanie sa nadmernej záťaži a negatívnym podnetom.

Pravidelný pohyb

Mierny pravidelný pohyb zlepšuje cirkuláciu a pomáha imunitným bunkám efektívne sa pohybovať po tele a odhaľovať patogény. Cvičenie tiež prispieva k rýchlejšej obnove imunitných buniek.

Už 30 minút denne miernej aktivity. Príliš intenzívne alebo dlhé cvičenie však môže mať opačný efekt a krátkodobo oslabiť imunitu, preto to s tréningami nepreháňajte, najmä ak sa už necítite fit.

Otužovanie

Pravidelné striedanie chladu a tepla stimuluje aktivitu buniek vrodenej imunity, trénuje termoreguláciu a posilňuje odolnosť voči stresu. Otužovať sa môžete postupným ochladzovaním v sprche, krátkym pobytom vonku v chladnom počasí alebo dokonca kúpaním v studenej vode.

Nechoďte na to zhurta. Treba začať s miernejšími podnetmi a postupne ich stupňujte, vždy len na pár minút. Nikdy sa prudko nepodchlaďte a po ochladení sa vždy poriadne zohrejte pohybom alebo teplým oblečením.
Pri chronických ochoreniach alebo problémoch s termoreguláciou otužovanie konzultujte s lekárom.

VEDELI SE, ŽE...

... každý rok si sezónna chrípka vyžiada celosvetovo v priemere 700 000 obetí v dôsledku komplikácií postihujúcich dýchací a srdcovo-cievny systém.

Ako si pomôcť, keď vás už viróza zloží?

Ak už viróza prepukne, prvou pomocou sú voľnopredajné lieky ktoré zmiernia príznaky. Vhodnými preparátmi sú napríklad:

Pre naše poistenky a poistencov sme pripravili balík zliav vo výške viac ako 1 000 eur na voľnopredajné lieky, výživové doplnky a produkty, ktoré im pomôžu zvládnuť sezónu viróz ľahšie. Zľavy sa dajú uplatniť na menimezivoty.sk.

Okrem toho nezabúdajte na dostatok tekutín, oddych a postupný návrat k aktivite. Ak vám hrozí vyššie riziko závažnejšieho priebehu chrípky (seniori, chronickí pacienti), každoročné očkovanie vám môže ušetriť veľa starostí. Prekonzultujte ho so svojím lekárom.

Stiahnite si e-book Prevencia u všeobecného lekára, gastroenterológa a stomatológa

V e-booku sa dozviete na aké preventívne prehliadky a ako často máte nárok, ale aj to, ako prebiehajú a mnohé ďalšie užitočné informácie.

Martina Harsanyiova

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.