Jedným z dôvodov nedostatočnej hladiny vitamínu D v krvi môže byť to, že naša strava zvyčajne nie je taká bohatá na ryby ako v prímorských krajinách.
Ďalšou príčinou je nedostatok slnečných lúčov počas zimných mesiacov. Paradoxne, natieranie sa krémami s vysokými faktormi počas letných mesiacov ako ochrana pred rakovinou kože blokuje vstrebávanie „déčka“ do kože. Zistilo sa totiž, že prípravky so silnými UV filtrami blokujú tvorbu tohto vitamínu.
Aký vitamín D dávate deťom?
Týka sa nízka hladina vitamínu D v krvi aj detí do jedného roka? „Je pravdou, že pri náhodných vyšetreniach sa často zisťuje jeho nedostatok, ale bežne sa tento krvný test u detí do jedného roka nerobí. U normálne vyvíjajúcich sa dojčiat to nemá význam, pretože vitamín D dostávajú denne do jedného roka vo forme kvapiek,“ tvrdí pediater MUDr. Mário Moro z pediatrickej ambulancie v Cíferi.
Tento vitamín by dojčatá mali dostávať jeden rok, a to už od skončeného prvého týždňa. Vhodné je ho podávať v lyžičke s mliekom. Ak sa váš syn alebo dcérka narodili v zime, môžu ho brať aj dlhšie. „Vyššie dávky tohto vitamínu potrebujú aj nedonosené deti,“ dodáva odborník.
Patrí novorodenec na slnko?
Jedným z najdôležitejších zdrojov, ktoré sú nevyhnutné pre tvorbu déčka, je slnečné žiarenie. Predstavuje prírodný vitamín D, no deti do troch rokov by nemali byť vystavené priamemu slnku.
„Dojčatá by sa nemali vôbec opaľovať, môže im to skôr uškodiť. Ale to neznamená, že ich treba úplne chrániť pred slnečným žiarením, či už krémami alebo oblečením, ktoré zakryje celé telo. Je dobré vystavovať ich slnečným lúčom aspoň na desať až pätnásť minút pri prirodzených aktivitách, napríklad pri prechádzkach. Aj za taký krátky čas sa v koži vytvorí vitamín D,“ radí lekár.
Získajte inovatívne zubné kefky Oral-B iO, náhradné hlavice či ďalšie produkty značky Oral-B oveľa výhodnejšie.
Správny opaľovací krém pre bábätká
Ak svojmu potomkovi chcete dopriať slnečný kúpeľ, myslite na to, že koža detí do roka veku je veľmi citlivá. „Je potrebné ju chrániť krémami s ochrannými faktormi, ale platí to hlavne pre staršie deti, ktoré v lete behajú po vonku čiastočne povyzliekané,“ dopĺňa pediater. Deťom na pokožku aplikujte prípravky určené pre ne a vždy až po dosiahnutí šiestich mesiacov.
Ochranný faktor by sa mal pohybovať v rozmedzí 30 až 50. Krémy by mali byť hypoalergénne a nemali by upchávať póry. Ak sa dá, pred opaľovacím mliekom uprednostnite radšej krémy s minerálnym filtrom. Správajú sa ako malé zrkadielka a UV žiarenie odrážajú.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok o tom, prečo treba dávať bábätkám vitamín K.
Tekutiny a ochrana hlavičky
Na rozdiel od emulzií s chemickým filtrom sa nevsakujú do pokožky, preto majú nízke riziko, že ju podráždia. Napriek tomu, že budete mať ten najlepší prípravok, s drobcom medzi 11. a 15. hodinou na slnko nechoďte. Ak sa tomu nedá vyhnúť, dávajte pozor na to, aby ste s ním boli čo najviac v tieni.
„Vitamín D sa tvorí aj vtedy, pretože slnečné lúče sa odrážajú aj od zatienených plôch,“ uzatvára doktor Moro.
Hoci si leto s drobcom budete užívať pod stromom či slnečníkom, okrem dobrého krému mu doprajte aj dostatočný prísun tekutín (výlučne dojčeným bábätkám bude stačiť častejšie dojčenie) a pokrývku hlavičky. Je to prevencia nebezpečného prehriatia.