Pri pestrej strave a dostatku pohybu na slnku nepotrebuje zdravá osoba dopĺňať extra živiny. Iné je, keď sa stravujete veľmi obmedzene, nechodíte na slnko alebo máte ochorenia či syndrómy, ktoré obmedzujú vstrebávanie živín z potravy.
Nepoužívajte však výživové doplnky ako náhradu zdravej a pestrej stravy, nehádžte ich do seba ako cukríky, pretože môžu byť aj nebezpečné.
Výživové alebo vitamínové doplnky doplnky nie sú lieky
Vitamíny, výživové doplnky aj lieky často vyzerajú na pohľad veľmi podobne. Ich obsah a použitie sa však výrazne líši a nemali by sa zamieňať. Na jednej strane sa dnes často nadmerne užívajú výživové doplnky, na druhej strane sa ich sila preceňuje. A často sú podceňované ich nežiaduce účinky a interakcie s liekmi.
Obale lieku na Slovensku obsahuje informáciu o registrácii Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) spolu s registračným číslom. Na výživových doplnkoch je uvedené, že ide o doplnok stravy.
Lieky – či už voľnopredajné alebo na recept, prechádzajú niekoľkými fázami klinických štúdií, je overená ich neškodnosť a účinnosť. Liek je liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok upravených technologickým procesom, ktoré sú určené na ochranu pred chorobami, na liečenie, diagnostiku chorôb a ovplyvňovanie fyziologických funkcií. Obsahujú farmakologicky účinné množstvá liečivých látok. Ich obsah je prísne definovaný a kontrolovaný národnými a medzinárodnými štátnymi orgánmi.
Výživové doplnky – sú koncentrovanými zdrojmi živín, vitamínov, minerálov a ďalších látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Vyrábajú sa v súlade s potravinovým kódexom.
Aj účinnosť mnohých výživových doplnkov bola overená klinickými štúdiami, ale z pohľadu, či obsahujú látky, ktoré spĺňajú kritériá potravinových doplnkov.
Výživový doplnok nie je liek, takže ak vám lekár odporučí liek a vy si namiesto neho v lekárni kúpite výživový doplnok, nerobíte dobre. A to ani vtedy, keď je odporúčaný na rovnaký problém ako liek.
Ak vám diagnostikovali nejaké ochorenie, liečte sa podľa odporúčaní lekára a nie inými dostupnými prípravkami, ktoré nemajú overenú liečebnú účinnosť. Inak sa zbytočne vystavíte riziku komplikácií, neraz závažných.
Balík výhod pre váš zdravý zrak vo výške až 150 eur. Na zdraví našich poistencov nám záleží, preto majú v rámci očného balíka komplexné vyšetrenie očí a OCT vyšetrenie úplne zdarma. Okrem toho prispejeme deťom na okuliare.
Ako užívať vitamíny a výživové doplnky?
Voľnopredajné lieky, ale aj výživové doplnky by sme mali užívať po konzultácii s lekárom. Samoliečba bez vedomostí o kontraindikáciách a spolupôsobení doplnku s liekmi, ktoré užívame, nie je riešením, len rizikom.
Potrebujete užívať výživové doplnky?
Povedal vám kamarát či kamarátka, že užíva nejaký výživový doplnok a ten fantasticky funguje? To však neznamená, že by ste si ho mali zaobstarať aj vy.
Namiesto náhodného užívania vitamínov a minerálov si zistite, či skutočne potrebujete užívať výživové doplnky. Ak prijímate dostatok výživných látok v strave, nemusí byť dopĺňanie živín dobrým nápadom. Viete o tom, že nadmerné užívanie určitých vitamínov a minerálov je pre telo škodlivé?
Ak máte pocit, že potrebujete užívať nejaké výživové doplnky, vopred sa porozprávajte s lekárom/-kou, ktorý/-á pozná váš zdravotný stav a lieky, ktoré užívate. Na základe krvného rozboru budete vedieť, či a aké živiny vám chýbajú. Nedávkujte si ich naslepo.
Ako si vybrať kvalitný výživový doplnok?
V prvom rade sa poraďte s lekárom/-kou alebo lekárnikom/-čkou o tom, či je pre vás výživový doplnok vhodný a potrebný. Zvyčajne vedia priamo odporučiť značku alebo druh, ktorý je pre vás najvhodnejší.
V každom prípade, na trhu je neuveriteľne široká ponuka výživových doplnkov, že laici musia mať v nich chaos. Pri nakupovaní vitamínov a iných doplnkov vyhľadajte produkty, ktoré boli testované treťou stranou a obsahujú bezpečné množstvá vitamínov a minerálov (viac neznamená lepšie).
Nakupujte teda produkty overených a certifikovaných výrobcov. Dôsledne prečítajte zloženie, špeciálne to platí pre alergikov. Rovnako tak alergia u detí je tiež občasnou príčinou problémov v súvislosti s touto témou.
Všímajte si dátum spotreby a požiadavky na uskladnenie. Niektoré doplnky potrebujú chlad a tmu, mnohé potrebujú aj sucho. Neukladajte doplnky stravy do skrinky nad sporákom alebo chladničkou.
Ako užívať vitamíny: prečo je dôležité dodržiavať dávkovanie?
Ak vám lekár/-ka potvrdil/a, že potrebujete niektoré živiny dopĺňať do tela aj inak ako zo stravy, dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Správne dávkovanie nájdete na samotnom výživovom doplnku.
Nebojte sa všetky otázky prebrať ešte aj s lekárnikom/-čkou. Rozhodne sa vyhýbajte užitiu väčšieho množstva doplnku, ako je potrebné a odporúčané. Nefunguje to totiž tak, že viac je lepšie. Naopak.
Nadužívanie výživových doplnkov vedie k hromadeniu toxických hladín určitých živín a tým ohrozíte svoje zdravie.
Zdroj: Adobe Stock
Výživové doplnky užívajte s jedlom
Možno ste už počuli alebo čítali, že výživové doplnky by ste mali užívať na prázdny žalúdok, aby ste dosiahli vyššiu účinnosť. Vo väčšine prípadov, špeciálne, ak máte citlivejšie trávenie, si takto nepomôžete, ale skôr ublížite.
Vitamíny a minerály užívajte s jedlom, aby ste predišli nevoľnosti a bolestiam žalúdka. Keď sa tablety dostanú do prázdneho žalúdka, uvoľnia sa tráviace kyseliny a žalúdok začne svoju prácu. Nie je tam nič iné, iba výživový doplnok, a teda ľahko pocítite podráždenie. Keď prehltnete doplnok s jedlom, žalúdočná kyselina má čo robiť, a teda má menej príležitostí na to, aby podráždila vaše tráviace orgány.
Viete o tom, že ak chcete z doplnkov s vitamínmi A, D, E a K vyťažiť čo najviac, treba k nim užiť jedlo s vysokým obsahom tukov? Zdravé tuky pomáhajú telu vstrebávať vitamíny.
Doplnky výživy a kombinácia s liekmi
Niektoré výživové doplnky vytvárajú nepríjemnú a nebezpečnú kombináciu s inými doplnkami a liekmi. Tu je pár príkladov:
- Neužívajte doplnky s vitamínom E alebo K, ak zároveň užívate bylinky alebo lieky na riedenie krvi.
- Doplnky s vitamínom D tvoria zlú kombináciu s diuretikami a antacidami (lieky na žalúdočnú kyselinu).
- Tablety vitamínu A spôsobujú problémy, ak ich užijete spolu s antibiotikami alebo liekmi na zníženie cholesterolu.
Nadmerná konzumácia vitamínov A, D a E môže byť toxická. Vedie k vedľajším účinkom, ako sú nepravidelný srdcový rytmus, poškodenie orgánov, krvácanie, hemoragická mozgová príhoda a v extrémnych prípadoch dokonca kóma a smrť.
Union zdravotná poisťovňa prináša pravidelne zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj z oblasti zdravej výživy a rady pozvanými odborníkmi z rôznych oblastí vedy a výskumu.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://healthyeating.sfgate.com/properly-vitamins-6119.html
https://www.livestrong.com/article/253574-how-to-properly-take-vitamins/
https://www.eatthis.com/how-to-take-vitamins/
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/do-you-need-a-daily-supplement
https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/media/lieky-v-mediach/liek-alebo-vyzivovy-doplnok-pacient-vaha-ktory-si-kedy-vybrat?page_id=3232
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-choose-high-quality-vitamins-and-supplements