Denná potreba vitamínov a minerálov u detí podľa veku
Ak chcete vedieť, či má vaše dieťa dostatok vitamínov a minerálov, v prvom rade potrebujete poznať, koľko týchto živín potrebuje.
Vitamín/minerál Vek 1 – 3 roky Vek 4 – 8 rokov
Vápnik 700 mg 1 000 mg
Železo 7 mg 10 mg
Vitamín A 300 μg 400 μg
Vitamín B12 0,9 μg 1,2 μg
Vitamín C 15 mg 25 mg
Vitamín D 600 IU (15 μg) 600 IU (15 μg)
Okrem týchto živín a látok deti potrebujú pre správny rast a zdravie aj ďalšie vitamíny a minerály, aj keď sa o nich hovorí menej. Zjednodušene, potrebujú rovnaké živiny ako dospelí, ale spravidla v menšom množstve.
Pre zdravý rast je nevyhnutný dostatok vápnika a vitamínu D. Železo, zinok, jód, cholín a vitamíny A, B6 (folát), B12 a D sú potrebné pre vývoj mozgu v ranom veku.
Potrebujú deti užívať vitamínové doplnky?
Vo všeobecnosti platí, že deti vo veku od jedného roka, ktoré sa stravujú zdravo a vyvážene, nepotrebujú vitamínové doplnky. Dojčatá po narodení dostávajú vitamíny D a K – tie vám predpíše pediater/-rička automaticky, ostatné živiny získavajú z materského alebo umelého mlieka.
Vitamín K je podávaný ako prevencia vo forme kvapiek, pri jeho nedostatku totiž vznikajú rôzne komplikácie. Jednou z nich je hemoragická choroba novorodenca, porucha zrážanlivosti krvi.
Vitamín D patrí k najdôležitejším vitamínom nielen u najmenších. Vieme, že dobrým spôsobom, ako získať dostatok vitamínu D, je pobyt na slnku. Neznamená to však, že máte novorodeniatko hneď opaľovať. Pri kontrole u lekára/-ky alebo ešte priamo v pôrodnici dostanete recept na kvapky s vitamínom D. Prečo je taký dôležitý pre novorodencov?
Nedostatok vitamínu D sa počas prvých mesiacov života prejavuje mäkkým záhlavím, lebka má hranatý tvar, pri veľkom deficite vitamínu D vznikajú deformácie chrbtice, panvy a končatín (krivica).
Zdroj: Adobe Stock
Kedy dieťa potrebuje dopĺňať vitamíny a minerály?
Najdôležitejším momentom skôr, ako sa necháte očariť rôznymi reklamami alebo pútavými obalmi detských výživových doplnkov, je rozhovor s pediatrom či pediatričkou.
Skutočne vaše dieťa potrebuje dopĺňať živiny z iných zdrojov ako zo stravy? Ak máte podozrenie, že má nedostatok niektorých vitamínov alebo minerálov, dohodnite sa s lekárom/-kou na kontrolnom odbere krvi. Tak získa prehľad o vnútornom prostredí dieťaťa vrátane faktu, či skutočne potrebuje vitamíny alebo minerály dopĺňať.
Dieťa by teda malo užívať vitamíny a minerály len a len na základe odporúčania pediatra/-ičky.
Mnohí rodičia totiž zabúdajú na to, že aj priveľa vitamínov alebo minerálov škodí. Ani gumové multivitamíny vo forme zvieratiek či autíčok nie sú cukríky.
Najčastejšie dôvody na užívanie výživových doplnkov u dieťaťa:
- nedostatok živín zo stravy – napríklad vegetariánska alebo vegánska diéta alebo máte extrémne vyberavého jedáka;
- nedokáže absorbovať niektoré živiny – má stav, ktorý ovplyvňuje absorpciu alebo zvyšuje potrebu živín, ako sú celiakia, rakovina, cystická fibróza;
- podstúpilo operáciu tráviaceho traktu;
- oneskoruje sa vo vývoji a nemá tendenciu prosperovať.
Deti, ktoré jedia čisto rastlinnú stravu, majú vyšší predpoklad nedostatku vápnika, železa, zinku a vitamínov B12 a D.
Malí pacienti s celiakiou alebo zápalovými ochoreniami čriev môžu mať problémy s absorpciou niektorých vitamínov a minerálov, najmä železa, zinku a vitamínu D.
Chorí na cystickú fibrózu majú problém so vstrebávaním tuku, a preto nedokážu plnohodnotne absorbovať vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch.
Vyberavé stravovanie súvisí s nízkym príjmom železa a zinku.
S nami získate na bábätko zľavy vo výške viac ako 450 €. Získajte zľavu na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.
Ako dopriať dieťaťu dostatok vitamínov a minerálov?
Ak vaša dcéra alebo syn nemá žiadne špeciálne stavy či ochorenia, zamerajte sa na pestrú stravu. Nepotrebujete vykúpiť výživové doplnky z lekární. Najdôležitejšie je do stravy zahrnúť rôzne druhy ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, chudých bielkovín, zdravých tukov a mliečnych výrobkov (ak ich vaše dieťa toleruje). Poskytnú dostatok vitamínov a minerálov.
Obmedzte pridaný cukor a vysoko spracované potraviny, zamerajte sa na čerstvé celé ovocie, nie na ovocné šťavy.
Ako vybrať výživový doplnok pre dieťa?
Ak vášmu dieťaťu lekár odporučí dopĺňať vitamíny a minerálne látky, vyberajte doplnky, ktoré sú vyrobené špeciálne pre deti podľa veku.
Ubezpečte sa, že neobsahujú „megadávky“, ktoré presahujú denné potreby živín v danom veku. Vyberajte si overených výrobcov a prečítajte, čo obsahujú.
Vyhýbajte sa prípravkom, ktoré obsahujú GMO, umelé farbivá, konzervačné látky alebo syntetické plnivá či množstvo cukru.
Nezabúdajte ich uchovávať mimo dosahu detí, väčšie deti poučte o dávkovaní.
Myslite na to, že aj vitamínové alebo minerálne doplnky môžu byť pre deti toxické, ak ich užijú v nadmernom množstve. Platí to najmä pre vitamíny A, D, E a K, ktoré sú uložené v telesnom tuku.
Čo ešte by ste mali vedieť o výživových doplnkoch pre deti a mládež?
- Mnohé doplnky stravy pochádzajú z prírodných zdrojov, avšak „prírodný“ nie je synonymom slova „bezpečný“.
- Niektoré výživové a bylinné doplnky majú nízku kvalitu, neraz obsahujú kontaminanty vrátane chemikálií alebo kovov.
- Aj doplnky stravy môžu reagovať spolu s liekmi, ktoré dieťa užíva, a vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky. To je ďalší dôvod, prečo sa vždy vopred poradiť s pediatrom/-ičkou.
Autorka: Sabína Zavarská
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-kids#how-we-chose
https://www.webmd.com/parenting/guide/vitamins-for-kids-do healthy-kids-need-vitamins#1
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/multivitamins/faq-20058310
https://www.nccih.nih.gov/health/tips/things-to-know-about-dietary-supplements-for children-and-teens
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4395402/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16140692/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25266429/