Najlepším pomocníkom pre vás je informovanosť. Čítajte odbornú literatúru, zisťujte si čo najviac o Downovom syndróme. Práve informovanosť bude pre vás veľkou oporou najmä počas prvých týždňov s bábätkom.
V spoločnosti doposiaľ koluje mnoho mýtov, ktoré majú korene v minulosti. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov deti aj dospelí s Downovým syndrómom boli cielene úplne izolovaní od spoločnosti. To sa našťastie zmenilo. Dnes majú „downíci“ oveľa väčšiu šancu žiť plnohodnotný život vďaka správnemu prístupu rodín, odborníkov, ako aj podpore okolia.
Dostanete možnosť vnútorne vyrásť
„Moja sestra Zuzana sa narodila s Downovým syndrómom. Mala som vtedy 15. Videla som, ako to mamu zmenilo k lepšiemu. Výrazne sa posunula ako človek. Predtým ju vedela vytočiť akákoľvek drobnosť, no vďaka Zuzane sa prestala trápiť pre maličkosti. Už nebolo dôležité, že vo výlevke je neumytý riad. Zuzana svojou bezprostrednosťou lámala všetky ľady. Mama minulý rok zomrela a dospelá Zuzana žije s nami. Mama neustále opakovala, že Zuzanka bola pre ňu najlepší dar,“ delí sa Martina o svoju skúsenosť.
To, že je to skutočne tak, potvrdila aj štúdia publikovaná v American Journal of Medical Genetics. V nej až sedemdesiatdeväť percent rodičov uviedlo, že ich pohľad na život je vďaka ich dieťaťu pozitívnejší.
Deväťdesiatštyri percent súrodencov uviedlo pocity hrdosti na svojho súrodenca s Downovým syndrómom. Až deväťdesiatdeväť percent ľudí s Downovým syndrómom sa cíti spokojných so svojím životom.
Pochopíte, aké je vaše dieťa výnimočné
Štádiom porovnávania vývoja svojho dieťaťa s ostatnými si prejde takmer každá mama. Mamy detí so špeciálnymi potrebami si rýchlejšie uvedomia, že porovnávanie skutočne nemá zmysel. Dieťatko sa bude vyvíjať inak. Možno nezapadne do všetkých tabuliek. Práve to vás naučí pustiť sa očakávaní a prijať tak výnimočnosť vášho dieťaťa.
Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.
Stanete sa majsterkou v riešení problémov
Dostanete sa do rôznych situácií. Niektoré prejdete s úsmevom na tvári, na zvládnutie iných budete potrebovať viac vnútornej sily. Každopádne získate oveľa väčšiu flexibilitu v hľadaní riešení rôznych problémov. Občas samu seba prekvapíte svojou kreativitou.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok o tom, ako pomôcť dieťaťu prekonávať strach.
Zistíte, že láska má v sebe ohromnú silu
Na vývoj dieťaťa má najväčší vplyv vaša láska a stimulácia. Deti sa najviac učia od ľudí, ktorí sa o ne starajú a s ktorými trávia väčšinu času. Každodenná hra a komunikácia môžu vášmu dieťaťu veľmi pomôcť. Treba počítať aj s tým, že vaše dieťa istým spôsobom nikdy úplne nedospeje. Vždy bude potrebovať pomoc. Na druhej strane, neraz vo chvíľach, keď vám bude najhoršie, vás prekvapí svojou láskou, úprimnosťou a bezprostrednosťou.
Výchova dieťaťa s Downovým syndrómom si vyžaduje v niektorých oblastiach špeciálny prístup. Tu je niekoľko praktických rád, ktoré vám určite pomôžu:
-
Dovoľte dieťaťu robiť to, čo samo dokáže: väčšina detí si v závislosti od veku a schopností vie osvojiť každodennú rutinu. Pokiaľ vidíte, že nejakú činnosť zvláda samostatne, nepomáhajte mu.
-
Počítajú sa aj malé kroky: nedávajte dieťaťu toho príliš veľa na plecia. Počkajte, kým sa naučí jednoduchú činnosť, až potom prejdite na nasledujúcu.
-
Nasaďte si latku vysoko: nedovoľte, aby diagnóza okliešťovala život vášho dieťaťa. Povzbudzujte ho v učení sa nových zručností a schopností. Môžete byť pre neho tou najlepšou motiváciou.
-
Nájdite si čas sama pre seba: milujete svoje dieťa. Avšak tráviť s ním 24 hodín denne, sedem dní v týždni, môže byť vyčerpávajúce. Preto dbajte aj o vlastnú psychohygienu.
-
Komunikujte s odborníkmi: uvidíte, že v tom nie ste samy. Dnes už je prístup lekárov, učiteľov a terapeutov k deťom s Downovým syndrómom predsa len trochu iný. Správna odborná pomoc sa sústreďuje na skutočné potreby dieťaťa, nie je ohraničená len diagnózou.
-
Spojte sa: vyhľadajte vo vašom okolí rodičov detí s Downovým syndrómom. Môžete si byť veľkou oporou, deliť sa o svoje radosti a starosti, čo je na nezaplatenie!
Zdroje:
BECKER AJ (2015) StackPath. How to Raise a Child With Down Syndrome. Down Syndrome Stories and Advice [online]. 2015 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: unitedangels.org
BRENNAN D (2017) Parenting a Child With Down Syndrome. [online]. 2017 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: webmd.com
SMITH D (2014) 7 Life Lessons From Raising a Child With Down Syndrome. In: Parents. [online]. 2014 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: parents.com
RAISING CHILDREN (2018). Down syndrome. [online] Raising Children Network. 2018 [cit. 2021-04-26]. Dostupné z: raisingchildren.net.au
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.