Aké sú teda plusy a mínusy používania látkových plienok?
Sú ekologickejšie
Používanie „jednorazoviek“ je síce pohodlné, avšak prináša so sebou horu odpadu. Ročne končí na skládkach približne 24,7 miliárd jednorazových plienok. Môžete si síce vybrať aj z ekologickejších variantov jednorazových plienok, no aj tie však látkové plienky tromfnú na celej čiare. Látkovky môžete používať aj pri ďalšom dieťati, či deťoch, čo má priaznivý vplyv na prírodu.
Šetria peniaze
Počiatočná investícia do látkových plienok oproti jednorazovkám je síce vyššia, avšak pri spočítaní všetkých výdavkov na nich môžete pekne ušetriť. Moderné látkové plienky sú dnes už cenovo oveľa dostupnejšie než pred pár rokmi. Zásobu plienok máte stále po ruke, a preto nemusíte číhať na zľavy v obchodoch. Okrem toho, väčšina druhov látkových plienok rastie spolu s dieťatkom. Stačí ich len prispôsobiť pomocou patentov a vy ich tak môžete používať až do odplienkovania.
Dieťatko motivujú k rýchlejšiemu odplienkovaniu
Nie je to síce pravidlo, no mnohé mamy, ktoré majú s nimi skúsenosti, si všimli, že dieťatku nerobí dobre pocit vlhka: „Keď dcérka začala aktívne behať, sama si častejšie sadala na nočník. Mokrá plienka jej vadila. V jednorazových plienkach majú deti pocit sucha, čo môže proces odplienkovania značne oddialiť,“ tvrdí Katka, ktorá používala látkové plienky pri všetkých troch deťoch.
Šetrnejšie voči citlivej detskej pokožke
Má vaše bábätko neustále zapareniny? Plienková dermatitída sa častejšie vyskytuje pri používaní jednorazových plienok. Pri látkových plienkach sa zapareniny vyskytujú skôr výnimočne. Väčšina látkových plienok, ktoré sú na trhu, sú vyrábané z kvalitnej biobavlny, ktorá nedráždi pokožku a zabezpečuje potrebnú vzdušnosť. V porovnaní s jednorazovkami je potrebné látkové plienky meniť častejšie, čo je pre zdravie bábätka veľké plus.
Sú rozkošné
Videli ste moderné látkové plienky? Majú nádherný dizajn a naozaj je si z čoho vyberať. V letných mesiacoch môžete dieťa pokojne nechať behať po dvore v rozkošnej látkovej plienke, ktorá rozhodne zaujme.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Detské zúbky – čo všetko by o nich mala vedieť každá mama?
Praktickejšie ako ich predchodcovia
Dnešné látkové plienky nemusíte vyvárať, ani žehliť. Teda v prípade, že sa nerozhodnete používať tie, ktoré používala vaša mama. Stačí ich skladovať vo vedierku s uzáverom, následne oprať šetrným detským pracím práškom. Aviváži sa radšej vyhnite. Mohla by poškodiť PUL vrstvu a plienky by začali pretekať. Plienky môžete sušiť voľne na vzduchu, ale aj v sušičke.
Mnohé mamy od používania látkoviek odrádza manipulácia s detskou stolicou. Tej sa nemusíte obávať. Môžete používať separačné celulózové plienky, ktoré jednoducho zachytia hovienko. Ako bábätko rastie, má tuhšiu stolicu, ktorá sa dá z plienky ľahšie vytriasť rovno do záchoda. Nie je to žiadna veda!
Pri používaní látkoviek sa stretnete aj s drobnými nevýhodami, ktoré sa však dajú ľahko prekonať. Najčastejšie sú to:
-
Nepraktickosť pri cestovaní: použitú plienku budete nosiť so sebou. Našťastie existujú špeciálne vrecúška, ktoré zabránia pretekaniu, aj šíreniu nepríjemného zápachu. A na nevyhnutné prípady si vždy môžete pribaliť aj ekologickejšie verzie jednorazoviek.
-
Treba ich meniť častejšie: látkové plienky absorbujú oproti jednorazovým plienkam menej vlhkosti, preto ich treba meniť častejšie. To, čo sa môže zdať ako nevýhoda, je pre bábätko veľké plus.
-
Chce to trošku času: látkovky predsa len vyžadujú trošku starostlivosti. Úplne im postačí pranie a sušenie.
-
... aj trošku cviku: spočiatku sa môže stať, že vám látkovka spočiatku sem-tam pretečie. Ale nebojte sa! Raz-dva vychytáte všetky muchy a budete sa tešiť z látkovania aj vy!
Ak dáte „látkovkám“ šancu, je veľká pravdepodobnosť, že pri nich aj ostanete a budete pokukovať po nových kúskoch do vašej výbavy.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.