Cestná premávka spôsobuje najmä v ranných a poobedňajších hodinách značné oneskorenie, s ktorým sú spojené rôzne nepríjemnosti. Teraz si predstavte, že do tohto scenára sa pripojí ešte aj rozkopaná cesta.
Pri zhustenej cestnej premávke je to ešte prijateľné, pretože ak aj natrafíte na nejaký výmoľ, tak sa v pomalej rýchlosti vášmu autu nemôže takmer nič stať. Problém nastáva, keď takúto jamu trafíte vo vyššej rýchlosti.
V tomto prípade môže vaše auto utrpieť výrazné poškodenie kolesa, celej nápravy alebo podvozku vášho automobilu. Náraz na výtlk konkrétne poškodzuje najviac pneumatiky, celkovú geometriu auta, vyosenie nápravy, poškodenie disku alebo kolesa ako celku.
Môžete platiť za poistenie auta menej?
U nás si vyskladáte poistenie podľa seba. Splátky si nastaviť mesačne alebo štvrťročne. Prihodiť si havarijné poistenie a prémiové asistenčné služby.
Zodpovednosť a náhrada škody
Za údržbu verejných ciest nesú zodpovednosť vo väčšine prípadov samotné mestá alebo obce. Kvôli tomu sa treba obrátiť práve na tieto celky, ak sa podobná škoda stane aj na vašom vozidle. Zamestnanec povereného úradu vám ďalej poskytne informácie o tom, ako poškodenie nahlásiť a aj ako podať nárok na náhradu škody.
Na druhej strane sa môže stať, že nebudete vedieť zistiť, kto je v tomto ohľade zodpovedný za poškodenie vášho vozidla na neupravenej ceste. Tým pádom vám ostáva už len jedna vec, a to obrátiť sa na svoju poisťovňu a náhradu škody čerpať na základe svojho havarijného poistenia.
Dôležité výnimky
Poškodenie vášho vozidla na rozkopanej ceste sa môže udiať kedykoľvek, no nie vždy však môžete žiadať o náhradu škody. Z tohto dôvodu by ste mali vždy dbať na to, aby ste po všetkých cestách, nielen rozkopaných, jazdili maximálnou povolenou rýchlosťou, ktorá je povolená na danom úseku.
Druhou výnimkou je situácia, kedy natrafíte na výmoľ, ktorý však bol výrazne označený. V tomto prípade sa nielenže náhrady škody od zodpovedného úradu nedočkáte, ale môžete dokonca dostať pokutu za neprispôsobenú jazdu na danej vozovke.
Poisťovňa vám škodu vo väčšine prípadov nahradí, no prídete o rôzne bonusy, ktoré ste v nej doteraz mali. Dôvodom je práve ten fakt, že ste si škodovú udalosť prakticky zavinili sami, keďže bola jama buď označená, alebo ste jazdili na rozkopanej ceste nepovolenou rýchlosťou.
Poistenie auta
Ešte pred samotnou škodovou udalosťou je však dôležité, aby ste mali v poisťovni uzavreté poistenie auta. Povinné zmluvné poistenie (PZP) vo väčšine prípadov nekryje poškodenia spôsobené výtlkmi, no je možné si toto riziko pripoistiť.
Poistenie proti výtlkom býva väčšinou obsiahnuté v havarijnom poistení. Havarijné poistenie však nie je povinné, preto ho niektorí z vodičov ani nemusia mať. V niektorých prípadoch môže byť pre niekoho rozumnejšie si škodu spôsobenú výtlkmi pripoistiť aj v rámci PZP online.
Uvedené typy poistenia ponúkajú svojej klientele viaceré poisťovne, ktoré chcú v prípade škodových udalostí aj pomáhať. Preto ak máte poistenie auta zabezpečené u násn, prípadnú škodu môžete jednoducho nahlásiť aj cez internet.
V každom prípade, ak sa škodová udalosť nestala v rámci uvedených výnimiek, tak vám odporúčame kontaktovať svoju poisťovňu. Jej zamestnanci a zamestnankyne budú najlepšie vedieť, ako v danej situácii reagovať a pomôžu vám s celkovým postupom náhrady škody a aj s tým, ako máte postupovať priamo na mieste škodovej udalosti.
Odpoveďou na otázku, kto zaplatí spôsobenú škodu, je teda v prvom rade mesto alebo obec, ktorá je zodpovedná za danú cestu, kde sa škodová udalosť udiala. Náhradu škody môžete následne žiadať aj v rámci pripoistenia PZP alebo havarijného poistenia, ktoré kryje škody spôsobené výtlkmi.