„Dnešnou konferenciou sme odštartovali ďalší ročník našej súťaže, ktorej cieľom však nie je vyhrávať. Veríme, že inšpirujeme veľké, stredné aj malé firmy k tomu, aby sa starali o zdravie svojich ľudí, lebo práve ľudia sú kľúčom k ich úspechu,“ konštatuje riaditeľ sekcie poistenia Unionu Jozef Koma.
Od roku 2010 sa do súťaže Unionu zapojilo viac ako šesťsto spoločností. Minulý rok sa do Zdravej firmy roka prihlásilo päťdesiat firiem v kategóriách nevýrobné firmy, výrobné firmy a malé firmy. Súťaž má päť parametrov, ktoré pozorne hodnotí odborná komisia – prevencia, starostlivosť o duševné zdravie, výživa, šport a ergonómia.
Motivácia spoločností k prevencii chorôb je pre Union projektom, ktorý počas mnohých rokov fungovania zdravotná poisťovňa stále rozširuje. „Sme moderná súkromná zdravotná poisťovňa, kráčame s dobou, a preto vnímame výzvy dnešnej doby. Tie často súvisia aj s pracovným životom a nás teší, že Zdravá firma roka pomáha búrať prekážky, ktoré môžu ľuďom v zamestnaní spôsobovať ťažkosti. Samozrejme, netýka sa to len fyzického zdravia,“ vysvetľuje Jozef Koma.
Prednášky konferencie, ktorá sa uskutočnila 24. mája v hoteli Gate One v Bratislave, sa týkali najnovších trendov v starostlivosti o zamestnancov. Ako potvrdili odborní spíkri a spíkerky konferencie, tie sa v dnešnej dobe dotýkajú najmä duševného zdravia, prevencie vyhorenia či možností, ako si udržať zdravé vzťahy na pracovisku, ale aj v súkromí.
Union uvádza, že na Slovensku záujem zamestnávateľov o well-being zamestnancov narastá. Štatistiky 13. ročníka súťaže potvrdili, že medzi najčastejšie „zdravé“ aktivity firiem patrí organizovanie firemných raňajok či zdravého stravovania (obedy, ovocie, zdravé šťavy na pracovisku).
V oblasti športu sú populárne rôzne spoločné aktivity aj s rodinnými príslušníkmi, tímové turnaje, cvičenie jogy, kruhové tréningy, bežecké komunity alebo iné športové podujatia či hradenie vstupov na športoviská, prípadne masáže.
Ergonómia je veľmi dôležitá nielen pre výrobné spoločnosti, kde sa zamestnávatelia snažia odbremeniť zamestnancov pri náročnej práci rôznymi mechanizmami. Firmy dbajú na nákup ale aj zapožičanie ergonomických pomôcok či nastaviteľných stolov, v obľube sú nastaviteľné monitory, stoličky, špeciálne myšky alebo fit lopty.
Nemalá pozornosť je venovaná práve psychohygiene, zamestnanci majú čím ďalej tým viac možností zúčastňovať sa vzdelávania o prevencii vyhorenia, starostlivosti o vlastné duševné zdravie i o možnostiach terapeutickej intervencie v prípade akútnej potreby pomoci.
„Tešíme sa, že na našej konferencii dostala priestor aj téma inklúzie a diverzity. Všetkým záujemcom odporúčame, aby sledovali našu webstránku a neváhali sa inšpirovať najnovšími trendmi, o ktorých odborníci hovoria v pútavých prednáškach. Ešte väčšmi nás poteší, ak sa do súťaže prihlásia aj ďalšie spoločnosti, ktoré majú o zdravie svojich zamestnancov a zamestnankýň úprimný záujem,“ dodáva hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Kristína Baluchová.