Vylučovací systém nášho tela „vypúšťa“ škodlivé látky z tela a pomáha zaistiť minerálovú rovnováhu. Tvoria ho obličky, močovody, močový mechúr a močová rúra. Moč vytvorený obličkami tečie dvomi močovodmi do močového mechúra a jednou močovou rúrou von z tela. Ak sa v tomto zložitom systéme vyskytne infekcia, dostaneme zápal močových ciest.
Aké sú choroby močových ciest?
Choroby močových ciest bývajú vrodené – to sú rôzne anomálie ako nadpočetná oblička či, naopak, jej nevyvinutie, zmena počtu či tvaru močovodov, deformity močového mechúra či močovej rúry a iné.
Častejšie sú ale zápaly močových ciest. Onkologické ochorenia močových ciest pribúdajú najmä vo vyššom veku.
Špecifický problém sú kamene v močových cestách – v samotných obličkách či v nižších močových cestách alebo v močovom mechúre.
Chronická nedostatočnosť obličiek trápi najmä diabetikov a ľudí s cievnymi problémami, postupne sa zhoršuje.
Ako vzniká zápal močových ciest?
Zápal močových ciest patrí k veľmi častým diagnózam. Väčšinou ide o zápal močového mechúra a močovej rúry. Priamou príčinou je prienik baktérií do močového mechúra. Zvyčajne pochádzajú zo stolice.
Nakoľko močová rúra je u žien kratšia ako u mužov a jej ústie je uložené relatívne blízko konečníka, baktérie majú kratšiu cestu k svojmu cieľu. Zápal močového mechúra preto trápi častejšie ženy. Prenos baktérií podporuje nesprávna hygiena pri močení a vyprázdňovaní, nevhodná spodná bielizeň či niektoré sexuálne praktiky.
Ak sa objaví zápal močového mechúra u mužov, zistíme často prekážku odtoku moču – u starších mužov je to napríklad zväčšená prostata. Najmä u mladších mužov myslíme aj na pohlavnú chorobu.
U detí za častými zápalmi niekedy bývajú aj vrodené vývojové chyby močových ciest.
Príznaky zápalu močových ciest
Podozrenie na zápal močového mechúra a dolných močových ciest vzniká, ak pociťujete:
- nepríjemné pocity pri močení – pálenie, rezanie;
- močíte častejšie než inokedy;
- po vymočení máte ihneď alebo zakrátko opäť nutkanie ísť močiť;
- môže vás prekvapiť samovoľný únik moču.
- moč niekedy býva ružovkastý či priamo krvavý.
Máme pre vás zľavu až 31 % na covid-19 testy vo viacerých laboratóriách na Slovensku.
Niekedy sa stane, že zápal postihne aj obličky. Príznaky zápalu obličiek sú iné ako pri zápale dolných močových ciest:
- horúčka;
- zakalený, niekedy zapáchajúci moč;
- bolesti driekovej oblasti alebo brucha;
- vracanie, nevoľnosť;
- niekedy aj príznaky zápalu močového mechúra, ak infekcia postúpila z dolných močových ciest.
Liečba zápalu močového mechúra a zápalu obličiek
Zápal močového mechúra liečime najmä dostatočným „preplachom“ a antibiotikami. V praxi to znamená, že musíte piť veľa tekutín, aby sa močový mechúr očisťoval od baktérií.
Prírodná liečba zápalu močových ciest – ak ide o dolné močové cesty a zápal nie je ťažký a pokročilý – znamená okrem zvýšeného príjmu tekutín napríklad urologický čaj, brusnicovú šťavu či samotné brusnice.
Ak sa váš stav nezlepší do 24 hodín, vyhľadajte lekára. Ten vám vyšetrí moč a nasadí antibiotiká, ktoré zvyčajne rýchlo zaberajú. Ak sa vám ani pri užívaní antibiotík neuľaví do dvoch, troch dní, kontaktujte opäť svojho lekára. Je možné, že baktérie na podávané antibiotikum nereagujú a je potrebné liečbu zmeniť.
Existuje aj jednorazová antibiotická liečba močových infekcií, ktorá „funguje“ najmä na nekomplikované zápaly, ktoré sa liečia krátko po vzniku prvých príznakov. V takom prípade antibiotiká užijete len raz. Je preto lepšie návštevu lekára neodkladať.
Ak cítite príznaky zápalu obličiek, neskúšajte samoliečbu, ale vyhľadajte lekársku pomoc. Lekári urobia aj doplňujúce vyšetrenia, aby rozhodli o najvhodnejšej liečbe.
Zápal obličiek je veľmi vážny stav, ktorý si vyžaduje podávanie antibiotík najčastejšie do žily. Pri neliečení môže prejsť do sepsy (ľudovo „otrava krvi“) alebo môže nenávratne poškodiť obličky.
Zdroj: Adobe Stock
Komplikácie zápalu močových ciest
Neliečený či nedostatočne alebo nevhodne liečený zápal dolných močových ciest, môže spôsobiť prechod do vážnejšieho zápalu obličiek. Inou komplikáciou je, že sa rozvinie do chronického zápalu močových ciest.
Vždy platí, že liečba komplikácií je náročnejšia a jej výsledok menej zaručený než pri včasnej a dôslednej liečbe prvotného ochorenia.
Chronický zápal močového mechúra
Chronický zápal močových ciest je opakovanie močovej infekcie najmenej dvakrát za pol roka, prípadne trikrát v priebehu jedného roka.
Liečba chronického zápalu močových ciest býva výzvou aj pre skúseného urológa. Dlhodobá antibiotická prevencia znamená užívanie nižších dávok antibiotík dlhšie obdobie. Býva štandardnou možnosťou, ktorú lekár zvolí pri opakovaných zápaloch močových ciest.
Pomôcť vám môžu aj prípravky obsahujúce časti baktérií. Stimulujú imunitný systém tak, aby si so skutočnými živými baktériami dokázal rýchlo poradiť.
Ide o prirodzený spôsob, ktorý telo naučí bojovať so zápalom močových ciest. Existujú aj prípravky, ktoré sa naviažu na výstelku močových ciest a bránia baktériám usadiť sa v nich. Ukazuje sa, že takto by mohla účinkovať D-manóza.
Močové kamene
Dôvodom návštevy lekára bývajú aj močové kamene. Vznikajú priamo v obličke alebo v nižších častiach močových ciest. Majú rôznu veľkosť.
Typickým pacientom v tomto prípade býva mladý muž. Obličková kolika, ako nazývame typickú bolesť v driekovej oblasti, vzniká pri „cestovaní“ močového kameňa úzkymi močovodmi. Močové kamene niekedy lekár zbadá na sonografickom alebo RTG vyšetrení, nie vždy sa však zobrazujú.
Po podaní uvoľňujúcich liekov (alebo aj bez nich) sa niekedy kamienok uvoľní a môžete ho vymočiť. Ak nie, možnosťou je konzervatívna liečba liekmi, ktoré podporujú rozpustenie kameňa a jeho uvoľnenie.
Ak náhodne zistený kameň nespôsobuje ťažkosti, často nie je potrebná liečba a budete chodiť na pravidelné kontroly k urológovi. Močové kamene vás môžu trápiť opakovane.
Ak sa kameň zväčšuje, ovplyvňuje funkciu obličiek alebo vám spôsobuje opakované bolesti a ťažkosti, prichádza do úvahy aktívna liečba.
Tou je rozbíjanie kameňov (litotrypsia) rázovou vlnou, ureterorenoskopia – vytiahnutie kameňa pomocou ureteroskopu zavedeného cez močovú rúru, perkutánna nefrolitotómia – odstránenie obličkového kameňa renoskopom priamo z obličky, pričom lekár „napichne“ obličku cez kožu.
Výber konkrétnej metódy závisí od typu, počtu, veľkosti a uloženia kameňov a od vášho celkového zdravotného stavu.
- horúčka;
- zakalený, niekedy zapáchajúci moč;
- bolesti driekovej oblasti alebo brucha;
- vracanie, nevoľnosť;
- niekedy aj príznaky zápalu močového mechúra, ak infekcia postúpila z dolných močových ciest.
Zdroj: Adobe Stock
Akútna a chronická nedostatočnosť obličiek
Ide o stav, keď obličky horšie plnia svoju funkciu. K akútnej nedostatočnosti obličiek dochádza napríklad pri dehydratácii alebo poškodení obličky liekmi. Lekár si poruchu funkcie obličiek všimne v odberoch krvi. Chronickú nedostatočnosť obličiek často vidno aj na sonografii.
Pri horšej funkcii obličiek je problémom aj užívanie rôznych liekov. Telo niektoré lieky nedokáže vylúčiť tak ako predtým. Preto sa hromadia a môžu byť toxické. Ak máte poruchu funkcie obličiek, lekár bude sledovať ich funkciu a podľa nej upravovať dávku niektorých liekov.
Akútna nedostatočnosť obličiek býva často vratná, ak sa odstráni príčina. Chronická nedostatočnosť obličiek zvyčajne postupuje.
Chronická nedostatočnosť obličiek trápi najmä diabetikov a ľudí s cievnymi chorobami. Niekedy je dôsledkom poškodenia obličiek liekmi či toxínmi. V pokročilom štádiu vyžaduje dialýzu.
Choroby močových ciest – diagnostika
Ak máte ťažkosti s močovými cestami, lekár vám okrem anamnézy a klinického vyšetrenia zoberie vzorky krvi, moču a môže urobiť základné zobrazovacie vyšetrenia – najčastejšie sonografiu alebo CT vyšetrenie, niekedy rôzne špeciálne vyšetrenia.
Pri bežnom zápale močových ciest však stačí vyšetrenie moču, prípadne krvi. Zložitejšie vyšetrenia absolvujete podľa potreby.
Choroby močových ciest – prevencia
Ak si chcete chrániť močové cesty:
- nenoste tesnú spodnú bielizeň, z materiálov jednoznačne uprednostňujte bavlnu;
- ak vás trápi zápal močových ciest, nesnažte sa ho „prechodiť“, ale liečte ho: pite veľa tekutín, buďte v teple a užívajte lieky podľa odporúčania lekára, aby sa vám zápal neskomplikoval a nezasiahol aj obličky;
- nepodceňujte vhodný pitný režim, bráni vzniku kameňov, zápalov a je prevenciou poškodenia obličiek;
- vyhnite sa alkoholu a fajčeniu;
- chráňte sa pred nákazou pohlavnými chorobami.
Union zdravotná poisťovňa pravidelne prináša zaujímavé informácie pre širokú verejnosť aj na tému akou je zápal močových ciest a iné choroby močového mechúra, ktoré vás trápia.
Autorka: MUDr. Katarína Kosová
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/expert-answers/bladder-infection/faq-20057833
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/d-mannose-uses-and-risks