Infekcie močových ciest sa môžu vyskytnúť na ktoromkoľvek mieste pozdĺž močového traktu, to znamená v obličkách, močovodoch, močovom mechúre a v močovej rúre.
Zjednodušene ich delíme na infekcie horných a dolných močových ciest. Jednorazová infekcia nemusí spôsobiť vážnejšie problémy, avšak u infekcií obličkového tkaniva môže dôjsť k jeho jazveniu a následne sa znižuje aj funkcia obličky. Opakované infekcie močového mechúra tiež nie sú príjemnou záležitosťou.
Môžu za to baktérie
Baktérií, ktoré dokážu spôsobiť zápal v močovom systéme je pomerne veľa. Najčastejším bakteriálnym pôvodcom je však baktéria escherichia coli, ktorá je bežnou baktériou v našich črevách, kde má dôležitú úlohu ako súčasť črevnej mikroflóry.
Za určitých okolností však môže spôsobiť infekciu močového traktu. Nie je vôbec prekvapivé, že častejšie sa infekcie močových ciest vyskytujú u dievčat, ktorých močová rúra je kratšia a bližšie ku konečníku. Je to riziko po celý život, okrem obdobia cca do jedného roka, kedy sa infekcie močových ciest vyskytujú vo väčšom počte u neobrezaných chlapcov, kde je riziková predkožka.
V našom čreve a na našej koži sa nachádzajú milióny baktérií, ako je teda možné, že infekcia vznikne len niekedy a niektorí ľudia sú na ňu náchylnejší?
Odpoveď znie, že na vznik infekcie musia byť splnené určité podmienky. Samotná baktéria musí mať schopnosť takúto infekciu vyvolať.
Má na to rôzne spôsoby, niektoré baktérie vytvárajú akýsi povlak, tzv. biofilm, s ktorým nedokáže organizmus účinne bojovať. Iné mávajú vlastnosti, vďaka ktorým sa dokážu účinne naviazať na sliznicu močového traktu, prípadne produkujú látky, ktoré narúšajú bunky sliznice.
Pozor na nesprávne návyky
Na druhej strane, organizmus má účinné mechanizmy, ako sa infekcii vyhnúť, a to aj napriek vniknutiu baktérií do močového traktu. Sú to napríklad rôzne látky, ktoré produkuje sliznica, teda výstelka močového traktu.
Veľmi dôležitým obranným faktorom je aj samotné vyprázdňovanie moču. Vyplavuje baktérie, ktoré sa už dostali do vnútra močových ciest.
Preto asi neprekvapuje, že ochorenia, ktoré spôsobujú nedostatočné vyprázdňovanie moču, sú rizikovým faktorom. Sú to napríklad vrodené anomálie, ktoré spôsobujú prekážku v niektorej časti močových ciest.
Pomerne častým spúšťačom môžu byť u detí aj zlé návyky v močení, akými sú zadržiavanie a odďaľovanie močenia.
Za jeden z faktorov u najmenších detí je považovaný aj nedostatočne vyvinutý imunitný systém. U dievčat v pubertálnom veku je to začiatok sexuálneho života.
U najmenších detí bez špecifických príznakov
Najväčším problémom infekcie močových ciest u malých detí je, že infekcia nemusí mať v tomto období žiadne špecifické príznaky. Najmä v novorodeneckom období to môže byť len letargia, horúčka, hnačky, zlý apetít, zvracanie, dráždivosť a podobne.
Nešpecifickými zostávajú príznaky zhruba do dvoch rokov života, kedy je najčastejším príznakom horúčka. Zápach moču, ťažkosti pri močení, sú už konkrétnymi znakmi.
Po druhom roku sa už príznaky menia na špecifické pre infekciu. V prípade, že dieťa má tzv. pyelonefritídu (zápal obličky) sú typické vysoké horúčky, zimnica, zvracanie, bolestivosť v boku.
Pre zápal močového mechúra a močovej rúry je zas typická bolesť za lonovou kosťou, dysúria (bolestivé močenie), časté močenie a nutkanie na močenie, zapáchajúci moč, ktorý môže byť sfarbený dočervena. U detí sa infekcia môže prejaviť aj náhlym pomočovaním cez deň, ale aj v noci, hoci už malo normálne hygienické návyky.
Diagnostika na zisťovanie infekcie
Základným vyšetrením je vyšetrenie moču. Zvyčajne sa ambulantne vykoná orientačný test s papierikmi, ktoré reagujú na prítomnosť určitých látok v infikovanom moči, je to jednoduchá chemická reakcia.
Ďalšie jednoduché vyšetrenie je tzv. močový sediment, v ktorom zisťujeme prítomnosť baktérií a leukocytov (bielych krviniek), ktoré sa v infikovanom moči nachádzajú.
Obidve tieto vyšetrenia sú veľmi rýchle a vďaka nim dokážeme rýchlo zhodnotiť prítomnosť alebo neprítomnosť infekcie.
Veľmi dôležitým vyšetrením je kultivácia moču, ktorá je pomalšia, trvá spravidla 2 – 3 dni. Touto metódou vypestujeme baktérie, ktoré močové cesty infikovali a dokážeme presne určiť, o aký druh baktérie ide, aj ktoré antibiotiká na ňu zaberú.
V tomto období však už pacient dostáva adekvátnu liečbu, ktorú lekár nasadí na základe určitých pravidiel. Kultivácia je dôležitá najmä v prípade, že liečba nezaberá.
Ako odobrať moč najmenším deťom?
Je potrebné, aby bol moč na rozbor odobratý správne. Za zlatý štandard sa považuje odber tzv. stredného prúdu moču, teda pacient po umytí genitálií vymočí prvú časť moču do toalety a až ďalšia dávka moču je určená na odber.
U malých detí sú odbery problematickejšie. V bežnej praxi používame u najmenších detí zberné vrecká, ktoré sa nalepia na genitálie dieťaťa a zachytíme do nich moč.
Odber je relatívne jednoduchý, jeho nevýhodou však sú aj falošne pozitívne výsledky, pokiaľ bol moč infikovaný baktériami z okolia. Do úvahy na odber moču prichádza aj cievkovaný moč (zavedenie cievky do močového mechúra cez močovú rúru), čo sa v bežnej praxi používa v špeciálnych prípadoch, hoci táto metóda je oveľa presnejšia.
Pri bežnej infekcii močových ciest je to postačujúca paleta vyšetrení. Iná situácia je u malých detí s horúčkou a pri opakovaných infekciách močových ciest. Ďalšie vyšetrenia musí zvážiť váš lekár na základe priebehu ochorenia a toho, či ide o opakované infekcie a podobne.
Vyšetrenia pri horúčkach a opakovaných zápaloch
Ultrasonografické vyšetrenie je potrebné urobiť u detí, ktoré majú infekciu močového traktu s horúčkami. Môže sa objaviť anomália močového systému, ktorú je nevyhnutné riešiť.
V prípade, že dieťa má infekcie opakovane, vykonávame aj mikčnú cystouretrografiu, kde si za pomoci rtg s kontrastnou látkou zobrazíme močový mechúr.
Pri opakovaných infekciách s horúčkami je častým nálezom veziko-uretero-renálny reflux, čo je spätný návrat moču z močového mechúra do močovodu, prípadne až do obličky.
Ak sa opakujú zápaly dolných močových ciest, je dôležité určiť, či sa močový mechúr vyprázdňuje správne.
V prípade zápalov obličiek sa s určitým odstupom realizuje aj rádionuklidové vyšetrenie, pri ktorom sa dieťaťu vpichne špeciálna rádioaktívna látka, tou vieme odhaliť jazvy na tkanive obličiek spôsobené infekciou.
Liečba antibiotikami
Terapia infekcie močových ciest je antibiotická. U novorodencov je nutná vo forme infúzie, teda s hospitalizáciou, rovnako ako u pacientov s pyelonefritídou (zápal obličky). Závisí aj od celkového stavu dieťaťa. Pokiaľ ide o infekciu dolných močových ciest (močový mechúr, močová rúra), je zvyčajne postačujúca liečba per os (ústne) antibiotikami a dostatočný príjem tekutín.
U pacientov s opakovanými infekciami prichádza do úvahy aj dlhodobé podávanie antibiotík ako prevencia ďalšej infekcie.
Veľmi dôležité je aj odstránenie príčiny infekcie v prípade, že ide o anatomickú (prekážka v priebehu močového traktu, reflux…) alebo funkčnú anomáliu (nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra). Bez odstránenia týchto faktorov sa budú infekcie opakovať aj napriek adekvátnej liečbe.
Prevencia zápalov močových ciest u detí
Aj zdanlivo jasné a jednoduché opatrenia môžu pomôcť k zamedzeniu opakovaných infekcií močových ciest.
U malých detí je veľmi dôležitá pravidelná výmena plienok, u starších detí zase správna hygiena po toalete. U dievčat to znamená utieranie spredu dozadu, aby sme nezanášali baktérie smerom k močovej rúre.
Neodporúča sa ani veľmi tesná bielizeň a oblečenie. Veľmi dôležitým faktorom je aj technika močenia, dieťa by ho nemalo odďaľovať.
Zabúdať netreba ani na správny posed dieťaťa na toalete, malo by mať podopreté nohy, aby sa svaly panvového dna dostatočne uvoľnili a dieťa vymočilo celý obsah močového mechúra. Samozrejmosťou by mal byť aj dostatočný príjem tekutín.
Páčia sa vám články našich spolupracovníčok–odborníčok? Prečítajte si od nich viac článkov v sekcii Zdravie detí!
Autorka: MUDr. Petra Ďubjaková
Lekárka v odbore detská urológia. Štúdium ukončila v roku 2009 na LF UK Bratislava v odbore Všeobecné lekárstvo, od roku 2009 pracovala na Klinike pediatrickej urológie NÚDCH Bratislava. V roku 2014 úspešne absolvovala kvalifikačnú atestáciu v odbore Urológia a od roku 2015 sa stala súčasťou tímu lekárov kliniky Centrum Kramáre, spol. s r.o. Svoje vedomosti si rozšírila aj na zahraničnej staži v Londýne (Great Ormond Street Hospital) na Salzburg seminars pre doktorov v odbore pediatrická urológia. V súčasnosti je maminou na plný úväzok.