Atoms/icons/24/grey/info-24

.

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Zavádzanie prvých príkrmov: Kedy je správny čas?

zavádzanie príkrmov bábätkám

Materské či umelé mlieko pre bábätko nebude od istého obdobia jediným zdrojom výživy. S príkrmami sa však váš drobec začne zoznamovať postupne. Podľa čoho zistíte, že je pripravený na spestrenie jedálnička?

zavádzanie príkrmov bábätkám
V článku si prečítate:

Dojčené deti sa najčastejšie vymykajú rôznym odporúčaniam či tabuľkám. Často pred inou stravou uprednostnia materské mlieko, ktoré je nielen dôležitým zdrojom živín, ale pre bábätko je aj synonymom bezpečia a opory.

Preto si nerobte ťažkú hlavu, ak sa za jedlom až tak nehrnie. Každé dieťatko má svoj čas. Ani to vaše nie je výnimkou. A materské mlieko je aj tak to najlepšie, čo môže dostať, takže sa vôbec netrápte, keď je preň stále jediným zdrojom potravy.

Pokiaľ priberá a prospieva, naozaj nepotrebuje nič iné, ani v období, keď sú už iné bábätká bežne prikrmované tuhou stravou.

Ak kŕmite bábätko umelým mliekom, s príkrmami sa taktiež nemusíte ponáhľať. Je dokázané, že priskoré zavádzanie príkrmov pred ukončeným 4. mesiacom môže súvisieť s nárastom obezity u detí. Radšej sa spoľahnite na signály dieťatka a vlastnú intuíciu.

Bežne sa prvé potraviny a príkrmy začínajú deťom na umelom mlieku ponúkať po ukončení štvrtého mesiaca, ale to neznamená, že dieťa nutne musí začať jesť aj iné potraviny. Ak prejaví o niektoré typy stravy záujem, budete to vidieť a môžete začať skúšať.

Čím skôr, tým lepšie neplatí

„Moja babička, ktorá mala 9 detí, každé dojčila len 2 mesiace. Potom sa presedlalo na kravské mlieko, slepačí vývar či krupicovú kašu,“ spomína Alena na zavádzanie príkrmov povojnovej generácie. „Vtedy sa verilo, že materské mlieko je slabé a že bábätku jednoducho nestačí,“ dodáva. Dnes už vieme, že to nie je pravda. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča výlučné dojčenie do 6 mesiacov. Ak však vaše dieťa (najmä ak je dojčené) nejaví špeciálny záujem o nič okrem prsníka aj vo veku viac ako 6 mesiacov, je to úplne v poriadku.

Imunologické okno je neopodstatnené

Ešte prednedávnom niektorí pediatri odporúčali využiť tzv. imunologické okno, teda zavádzanie alergénov v potrave medzi 4. až 6. mesiacom života. Štúdia z roku 2019 poukázala na neopodstatnenosť tohto odporúčania, pretože sa za posledné desaťročia nepotvrdilo zníženie rizika potravinových alergií pri zavádzaní tuhej stravy pred ukončeným 6. mesiacom života. K podobným záverom dospela aj štúdia z roku 2015, ktorá potvrdila značný nárast potravinových alergií u detí, a to aj napriek spomínanému imunologickému oknu.

Sledujte signály

Vaša ratolesť vám prezradí viac ako tabuľky. Dieťa vám dá samo vedieť, že je pripravené na rozšírenie jedálnička. Medzi najčastejšie signály patrí:

S novým príkrmom opatrne

Podľa vyjadrenia Americkej asociácie pediatrov (AAP) až tak nezáleží na tom, čím začnete. Dôležité je príkrmy nekombinovať. Základné pravidlo je jednoduché: Pri jednom príkrme ostaňte 3 až 5 dní, až potom ponúknite ďalšiu novinku. Táto taktika má jednu veľkú výhodu. Ak sa u dieťatka vyvinie potravinová alergia, (napríklad kožná vyrážka, hnačka či zvracanie), budete vedieť lepšie určiť, ktorá potravina ju spôsobila.

Ako na to?

Bábätko sa môže s jedlom zoznamovať aj inak než prostredníctvom mixovaných zeleninových kašičiek. S tými ho môžete zoznamovať po ukončenom 6. mesiaci. Ku kašičke mu prichystajte aj malú lyžičku a pozorujte, či sa bude snažiť dať si jedlo do úst.

Pripravte sa na to, že väčšina kašičky skončí mimo cieľa a obsah misky bude po celej kuchyni. Nevadí. Aj to je časť tréningu. Dieťatko sa tak nielen zoznamuje s novým jedlom, ale zároveň si cvičí motorické schopnosti.

Podľa odborníkov nezáleží na tom, koľko dieťatko zje. Niekedy je aj lyžička či dve tak akurát. Ak má dosť, otočí hlavu a zavrie ústa. Je to jasné znamenie, že skončilo. Nútiť ho jesť nasilu aj naďalej nemá význam.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako uľaviť dieťaťu od nepríjemných pocitov a bolesti pri prerezávaní zúbkov?

Dá sa to aj inak

Vo svete sa teší čoraz väčšej obľube metóda Finger Food (z ang. prstové jedlo). Táto metóda je najvhodnejšia pre deti od 6. do 9. mesiacov. Bábätko miesto kašičiek dostáva malé kúsky pevnej stravy, ktoré si môže samostatne vziať do rúk, preskúmať a samostatne jesť. Výhodou tejto metódy je, že bábätko sa oboznámi s prirodzenou štruktúrou pripravených jedál. Dbajte na to, aby kúsky jedla boli naozaj malé a dali sa ľahko požuť aj v prípade, že dieťatku sa len začínajú prerezávať zúbky. Pri papaní buďte pri dieťatku, predídete tým riziku dusenia. Čo môžete vyskúšať?

Niektorí rodičia preskočia obdobie kašičiek a začínajú ihneď dieťatko zoznamovať s „finger food“ metódou. Sami si však vyberte metódu, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Zdroje:

FERRARO, V., ZANCONATO, S. AND CARRARO, S. (2019). Timing of Food Introduction and the Risk of Food Allergy. Nutrients, 11(5), p.1131. [cit. 2021-17-08] Dostupné z: mdpi.com

ABRAMS, E.M. AND BECKER, A.B. (2015). Food introduction and allergy prevention in infants. Canadian Medical Association Journal, [online] 187(17), pp.1297–1301. Available at: http://www.cmaj.ca/content/187/17/1297 [Accessed 20 Apr. 2019]. [cit. 2021-17-08] Dostupné z: ncbi.nlm.nih.gov

CHRISTIANO, D. (2019). How Can You Get Your Baby on a Feeding Schedule? [online] Healthline. [cit. 2021-17-08] Dostupné z: healthline.com

ROBINSON, L. (2021). Finger foods for your baby | BabyCenter. [online] BabyCenter. [cit. 2021-17-08] Dostupné z: babycenter.com

MAMILA o.z: Príkrmy a imunologické okno | MAMILA, o. z. [cit. 2021-17-08] Dostupné z: mamila.sk

WHO (2021). Exclusive breastfeeding for six months best for babies everywhere. [online] [cit. 2021-17-08] Dostupné z: who.int

BEN-JOSEPH, MD, E.P. (2018). Formula Feeding FAQs: Starting Solids and Milk (for Parents) – Nemours KidsHealth. [online] [cit. 2021-17-08] Dostupné z: kidshealth.org

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Viete, prečo sa oplatí prepoistiť k nám do Union zdravotnej poisťovne?

U nás získate prístup k najväčšiemu počtu zazmluvnených lekárov, najlepšie hodnotenej mobilnej aplikácii a k množstvu atraktívnych benefitov a zliav. Prečítajte si, čo okrem toho u nás ešte dostanete a pridajte sa k našim spokojným poistencom a poistenkám!

CESTUJTE S NAJLEPŠÍM POISTENÍM UNIONU

Som Angie, váš nový anjel strážny. Letím k vám s najlepším cestovným poistením Unionu. Odteraz cestujete pod mojimi krídlami.

VYHRAJTE iPHONE 14 A 115 ĎALŠÍCH CIEN

Aktualizujte si svoje kontaktné údaje a potvrďte marketingový súhlas. Ste v hre o:

  • iPhone 14;
  • dovolenové poukážky v hodnote 285 eur;
  • 20 eur do kníkupectva Martinus.