Namiesto kočíka šatka
Pretože o nosení vieme svoje. Nosenie bábätká milujú. Stačí vyskúšať a možno aj vy podľahnete čaru nosenia. Ergonomický nosič vás vyjde na pár desiatok eur, podobne aj elastická či pevná šatka. Samozrejme, aj medzi nosiacimi mamičkami sa nájdu maniačky, ktoré rady skúšajú aj luxusnejšie kúsky. Ale rovnako dobre poslúžia aj oveľa ekonomickejšie druhy.
Babička sa nevie dočkať kočíkovania? Doprajte jej to. Ak však bude pre vás nosenie primárny spôsob prepravy, neoplatí sa vám do kočíka investovať horibilnú sumu. Vyberte si lacnejší model, prípadne nakuknite do detských bazárov. Za málo peňazí pri troche šťastia dostanete poriadnu muziku. Niekoľko tipov, ktoré vám uľahčia výber kočíka, nájdete tu.
Umelé mlieko nahradí dojčenie
Odborníci sa jednoznačne zhodli na tom, že výlučné dojčenie do šiestich mesiacov bábätka je najlepší spôsob kŕmenia. Dobrou správou je, že materské mlieko vás nič nestojí. Bábätko má mlieko stále po ruke, nemusíte skúšať rôzne typy umelých mliek, v nádeji, že konečne nájdete to pravé. Dojčenie spočiatku môže byť problematické. Obrátiť sa môžete na laktačné poradkyne, ktoré vám rady pomôžu. Výhody dojčenia sú jednoznačné, pokiaľ ste sa však rozhodli kŕmiť dieťatko inak, je to úplne v poriadku.
Domáce príkrmy chutia najlepšie
Azda každá mama aspoň raz siahne po detských výživách a príkrmoch, ktoré sú prvou pomocou v dobe, keď nemáte energiu alebo nestíhate variť. Avšak strava pripravená doma je tá naj. Vyjde vás oveľa lacnejšie a s jej prípravou vám môže pomôcť aj rodina. Domáce ovocné výživy sú výborný spôsob spracovania nadbytočného ovocia, ktoré ste nestihli skonzumovať. Chcete vedieť, či je váš drobec na prikrmovanie pripravený? Sledovanie signálov vám v tom pomôže.
Oblečenie z druhej ruky
Aj vy nad „sekáčovým“ oblečením ohŕňate nos? Dnes, na rozdiel od minulosti, nájdete v second handoch za symbolickú cenu pri troche šťastia množstvo kvalitných vecí. Nakupovať môžete aj z domu. Na webe nájdete viacero detských bazárov, v ktorých predávajú mamy veci po svojich ratolestiach. Oplatí sa to najmä v prvých mesiacoch života, kedy deti rastú ako z vody a niektoré kúsky oblečenia nestihli vôbec vynosiť.
Menej je viac
Niekedy je ťažké odolať hore rozkošných detských vecí, ktoré na vás číhajú v obchode. Ešte skôr, než vytiahnete peňaženku, zastavte sa. Odíďte z obchodu a zvážte, či bábätko potrebuje ďalšiu súpravu. Spomeňte si na vlastné detstvo. Mali ste síce k dispozícii len pár vecí, no vedeli ste si ich vážiť. To sa týkalo nielen hračiek, ale aj oblečenia. Miesto kvantity stavte na kvalitu. Niekoľko kúskov kvalitného oblečenia oveľa lepšie vydrží nápor častého prania aj sušenia.
Látkové plienky miesto jednorazových
Počas prvého roka života bábätka môžete minúť približne tritisíc jednorazových plienok. Klasická „jednorazovka“ sa rozkladá zhruba päťsto rokov. Tony odpadu sú veľkou ekologickou záťažou pre našu planétu. Moderné látkové plienky síce spočiatku vyžadujú väčšiu finančnú investíciu, ktorá sa vám vráti napríklad v prípade, že sa rozhodnete látkovať pri druhom bábätku. A najväčšia výhoda? Plienky nemusíte ani žehliť, ani vyvárať.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.