Zdravomer: Sprav si selfie video a spoznaj svoje zdravie
Zdravomer vám vďaka umelej inteligencii zo selfie videa pomôže odhaliť začínajúce zdravotné ťažkosti predtým, ako ohrozia vaše zdravie.
Kam ďalej?
Čo je Zdravomer a ako vám pomôže?
Zdravomer nájdete v mobilnej aplikácii Union zdravotnej poisťovne v na hlavnej obrazovke v Mojich záložkách aj v časti Viac. Pomôže vám odhaliť začínajúce zdravotné ťažkosti predtým, ako ohrozia vaše zdravie.
Z krátkeho 30-sekudového selfie videa vám odmeria zdravotné parametre ako sú krvný tlak, tep, dýchanie, BMI, index duševného stresu či riziko srdcovo-cievnych ochorení a iné.
Na meranie používa umelú inteligenciu (AI) s využitím technológie tzv. transdermálneho optického zobrazovania, t. j. optickým zobrazovaním cez pokožku.
Takto Zdravomer dokáže zaznamenať voľným okom nepostrehnuteľné zmeny prietoku krvi v pokožke tváre. Následne ich veľmi presne a zrozumiteľne prenesie do hodnôt krvného tlaku, srdcového tepu a ďalších parametrov.
Aplikácia Zdravomer je úplne zadarmo pre všetkých poistencov a poistenky Union zdravotnej poisťovne.
Zdravomer neslúži na lekárske účely, nenahrádza komplexné lekárske vyšetrenie, slúži ako pomôcka na prvotnú identifikáciu možného zdravotného problému či rizika.
Nezabudnite, že aplikácia Zdravomer nenahrádza klinický úsudok zdravotníckeho pracovníka. Aplikácia Zdravomer je určená na zlepšenie vášho povedomia o všeobecnom zdraví. Aplikácia Zdravomer nediagnostikuje, nelieči, nezmierňuje ani nezabraňuje žiadnej chorobe, symptómu, poruche alebo abnormálnemu fyzickému stavu. Ak si myslíte, že máte zdravotný problém, poraďte sa so zdravotníckym pracovníkom alebo pohotovostnou službou.
Ako používať Zdravomer
Zdravomer nájdete v mobilnej aplikácii Union zdravotnej poisťovne na hlavnej obrazovke v Mojich záložkách aj v časti Viac. Na jeho používanie vám stačí telefón s kamerou. Meranie v Zdravomere spustíte kliknutím na tlačidlo Spustiť meranie.
Začiatok snímania srdcového tepu trvá iba 5 sekúnd a kompletné meranie sa vykoná za 30 sekúnd.
Na meranie je potrebné dobre osvetlené miesto, bez otrasov, s rovnomerne rozloženým svetlom dopadajúcim na tvár, bez priameho protisvetla.
Po ukončení merania prejdite do záložky Výsledky. Pre bližšie informácie je potrebné ťuknúť na jednotlivé číselníky, kde sa dozviete viac o výsledkoch merania.
Merané parametre:
- krvný tlak;
- tep srdca;
- dýchanie;
- variabilita srdcovej frekvencie;
- index duševného stresu;
- index telesnej hmotnosti;
- riziko kardiovaskulárnych, teda srdcovo-cievnych chorôb.
Najčastejšie otázky
Údaje o prietoku krvi sú pri prenose na cloudové servery zašifrované. História meraní je uchovávaná rovnakými bezpečnostnými technikami, aké používajú banky. Videosnímky sa počas merania nikdy neukladajú.
Zdravomer nájdete v mobilnej aplikácii Union zdravotnej poisťovne na hlavnej obrazovke a v časti Viac. Spustíte ho kliknutím na tlačidlo Spustiť meranie.
Zdravomer používa na meranie umelú inteligenciu AI s technológiou transdermálneho optického zobrazovania, t. j. optickým zobrazovaním cez pokožku. Zaznamenáva voľným okom nezachytiteľné zmeny v prietoku krvi v pokožke tváre. Prietok vyhodnocuje a interpretuje do zdravotných hodnôt.
Zdravomer neslúži na lekárske účely a ani nenahrádza lekárske vyšetrenie. Je to nástroj na preventívne samovyšetrenie, ktorý vám pomôže odhaliť začínajúce zdravotné ťažkosti predtým, ako ohrozia vaše zdravie.
Ak si myslíte, že máte zdravotný problém, poraďte sa s lekárom.
Aplikácia Zdravomer funguje na zariadeniach Android aj iPhone. Najlepšie výsledky dosahuje na zariadeniach s Androidom 9 a novších, ktoré podporujú Camera2 API alebo na iPhone 6s a novších.
Potrebujete mať ešte stiahnutú aplikáciu Union zdravotnej poisťovne, pretože Zdravomer je jej súčasťou. Ak funkciu Zdravomer vo svojej aplikácii Union zdravotnej poisťovne nevidíte, je potrebná jej aktualizácia na najnovšiu verziu.
Technológiu transdermálneho optického zobrazovania roky vyvíjali vedci Torontskej univerzity s cieľom sprístupniť digitálnu diagnostiku bežným používateľom smartfónov. Vývoj sprevádzalo niekoľko odborných štúdií, ktorých výsledky boli publikované vo vedeckých periodikách:
- Smartfónová identifikácia kritických hladín glykovaného hemoglobínu A1c pomocou transdermálneho optického zobrazovania;
- Meranie krvného tlaku pomocou smartfónu využívajúce technológiu transdermálneho optického zobrazovania;
- Meranie krvného tlaku: od manžety po smartfón;
- Význam celkového množstva telesného tuku, viscerálneho tuku a životných funkcií pri predpovedaní krvných biomarkerov pomocou strojového učenia;
- Predbežné hodnotenie merania krvného tlaku na základe videa podľa presnostných kritérií smernice ANSI/AAMI/ISO 81060-2:2013: Aplikácia Anura pre smartfóny s technológiou transdermálneho optického zobrazovania;
- Transdermálne optické zobrazovanie odhalilo rozdielne časopriestorové vzory kardiovaskulárnych aktivít na tvári;
- Transdermálne optické zobrazovanie odhaľuje bazálny stres prostredníctvom analýzy variability srdcovej frekvencie: Nová metodológia porovnateľná s elektrokardiografiou;
- CNN ‚Ďalšia hranica‘ – Môžu selfie poskytnúť zdravotné informácie?