„Adamko bol veľké bábätko. Vážil 4 400 gramov a mala som za sebou 14-hodinový vaginálny pôrod. Bola som ubolená a unavená. Keď mi zdravotná sestra doniesla Adamka, aby som sa oňho starala, priznala som sa, že nevládzem. Syna som nadojčila a poprosila sestričku aspoň o deň strpenia. Našťastie v tom čase sa nenarodilo veľa bábätiek a ja som mala deň pre seba,“ prezrádza Júlia, ktorá najprv mala kvôli svojmu rozhodnutiu výčitky svedomia, no nakoniec zistila, že urobila dobre. Ak ste mali náročný pôrod, skúste poprosiť o pomoc personál, manžela alebo blízku osobu. Niektoré pôrodnice poskytujú nadštandardné služby, vďaka ktorým môžete mať pri sebe človeka, ktorý vám pomôže.
Zásobte sa praktickými vecami
Pred pôrodom sa mamy zvyčajne sústredia predovšetkým na výbavičku bábätka. Ešte pred narodením dieťatka si však skúste zaobstarať niekoľko vecí pre seba, ktoré určite využijete:
-
Popôrodné a menštruačné vložky: nevyzerajú esteticky, svoj účel však splnia. Platí tu priama úmera: čím väčšie, tým lepšie. Môžete sa poistiť aj menštruačnými nohavičkami, ktoré zabránia pretečeniu. Najsilnejšie budete krvácať počas prvého týždňa, preto sa na to treba pripraviť.
-
Vyššie nohavičky: pri výbere siahnite po prírodných materiáloch. Vyššie nohavičky ocenia najmä ženy po cisárskom reze, pretože lem bežných nohavičiek by sa im mohol dotýkať jazvy.
-
Popôrodný vankúš: vankúšik svojím tvarom pripomína šišku. Pri vaginálnom pôrode môžete cítiť bolesť pri sedení. Vďaka tomuto vankúšu sa vám bude sedieť oveľa príjemnejšie. Pomôcť môže ale aj obyčajné nafukovacie koleso do vody.
-
Zdravé pochutiny: po návrate domov bude nákup v supermarkete to posledné, na čo budete mať chuť. Preto sa skúste v predstihu zásobiť ovocím, semiačkami, džúsmi a zdravými kašami, ktoré stačí zaliať vodou či rastlinným mliekom. Varenie môžete prvé dni smelo prekročiť. Aby vám nechýbala teplá strava, poproste blízkych o donášku nutrične vyváženej stravy. Zvládli ste pôrod, venujte sa dieťatku a sebe. Na všetko ostatné si dovoľte aspoň na chvíľku zabudnúť.
-
Materská podprsenka: na začiatok vám stačia 2 až 3 kusy kvalitnej bavlnenej materskej podprsenky. Uvidíte, ako vám sadne model. Tvar a veľkosť poprsia vás po pôrode môže poriadne prekvapiť!
-
Vložky do podprsenky: zabránia neželaným mokrým fľakom na tričku, pretože mlieka môžete mať naozaj veľa.
Chráňte si svoju desaťminútovku
Všetci potrebujeme chvíľku pre seba. Čerstvej mame pomôže aj desať minút nerušenej sprchy. Skúste sa s partnerom dohodnúť na každodennej desaťminútovke, počas ktorej vás nikto nebude vyrušovať. Partner či iný blízky človek sa určite o bábätko s láskou postará. Keď vám bude najhoršie, pamätajte na to, že to nie je egoizmus, ale prirodzená ľudská potreba.
„Prvý týždeň po pôrode som sa hrala na hrdinku. Upratovala som, varila a starala sa o dcérku. Manželovi som ju pomaly nechcela ani dávať na ruky, pretože som mu nedôverovala. Už po pár dňoch som pochopila, že takto sa fungovať nedá. Sám mi navrhol, nech si spravím čas pre seba. Zachránilo mi to duševné zdravie. Teraz má dcérka 8 mesiacov a na chvíle s tatom sa teší. Vidím, že si takto budujú svoj vzťah,“ tvrdí Martina. Smeje sa na tom, že síce motivačnú knihu číta takmer polroka, ale aj pár riadkov, ktoré stihne prečítať, jej pomôže vytvoriť si prepotrebný nadhľad nad každodennými povinnosťami.
Tip od nás
Prečítajte si aj článok Telo po pôrode prejde viacerými (ne)čakanými zmenami. Poznáte všetky z nich?
Počúvajte signály
Skúste pozorne vnímať, čo vám vraví telo aj psychika. Intenzívne bolesti, vysoká horúčka, či nadmerné krvácanie sú jasným signálom, že niečo nie je v poriadku. Návštevu lekára rozhodne neodkladajte. A to ani v prípade, že začínate strácať pôdu pod nohami, neviete sa tešiť z bábätka a máte extrémne negatívne či samodeštrukčné myšlienky. Môže ísť o popôrodnú depresiu, s ktorou sa stretáva jedna zo štyroch žien. Skúsený terapeut vám pomôže prejsť týmto náročným obdobím.
Autorka: Michaela Galambošová
Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.