Článok bol aktualizovaný v apríli 2024 z dôvodu zrušenia zubného benefitu Ministerstvom zdravotníctva SR.
Zubný povlak a zubný kameň spolu úzko súvisia. Ak dôsledne dbáme o ústnu dutinu, minimalizujeme tvorbu mikrobakteriálneho povlaku, a tým aj zubného kameňa.
Sú však aj ďalšie faktory, ktoré podporujú vytváranie zubného kameňa, tejto tvrdej a nepeknej hmoty, ktorá sa ukladá medzi zubami a ďasnami.
Čo je to zubný kameň?
Ako a prečo vzniká?
Môžeme zmierniť jeho tvorbu?
Ako sa zbavíme zubného kameňa, keď ho už máme?
Základným problémom je zubný povlak
Keď sa jedlá, tekutiny a sliny v ústach stretnú, vzniká prostredie, ktoré je živnou pôdou pre rozmnožovanie škodlivých baktérií. Tie sa hromadia nielen na zuboch, ale aj pri ďasnách, najmä na rozhraní medzi ďasnami a zubami.
Baktérie produkujú silné kyseliny, ktoré útočia na našu zubnú sklovinu, resp. ďasná. Niektoré potraviny, ale predovšetkým nedostatočná hygiena znásobuje tvorbu zubného povlaku. Ten zase prispieva k hromadeniu zubného kameňa.
Zubný povlak (alebo plak) je teda základom zubného kameňa a ten bolesti zubov. Jeho tvorbu podporujú aj ďalšie faktory, ako každodenné jedenie a pitie, či fajčenie.
Stav zhoršujú aj:
jednoduché cukry (sacharóza),
uhľohydráty,
škroby z nealkoholických nápojov, sladkostí a ovocia (vrátane citrusov),
kolové a sladené nápoje,
zemiakové lupienky.
Máte nepríjemný dych? Skúste si nechtom zotrieť zubný povlak. Keď si k nemu pričuchnete, rýchlo zistíte, že dvakrát nevonia.
Čo je zubný kameň
Zubný kameň je žltá alebo hnedožltá usadenina. Vytvára sa po stvrdnutí zubného povlaku, čo sa deje vtedy, keď si nedôsledne umývame zuby. Nahromadený zubný kameň je už pevne spojený so zubnou sklovinou – preto sa ho nevieme zbaviť, odstráni ho iba zubný lekár alebo dentálny hygienik.
Zubný kameň sa tvorí ľahšie a rýchlejšie, ak máte suchšiu ústnu dutinu alebo zuby nahusto. Najmä v druhom prípade je zubná hygiena o niečo zložitejšia, preto sa odporúčajú častejšie návštevy u dentálneho hygienika.
Dentálnu hygienu by sme mali podstúpiť aspoň raz ročne, ideálne každých 6 mesiacov. Pri tejto príležitosti požiadajme odborníka o tipy na starostlivosť o ústnu dutinu, ktoré zvládneme aj doma.
Vedeli ste, že 68 % dospelých má zubný kameň? Viac zubného kameňa majú starší ľudia, ale je to individuálne.
Ako vzniká zubný kameň?
Ak si pravidelne neodstraňujeme zubný povlak, minerály zo slín „zabezpečia“ jeho stvrdnutie. Už v priebehu 24 až 72 hodín sa povlak premení na zubný kameň.
Zubný povlak si vieme zotrieť bežným čistením doma, no zubného kameňa sa sami nezbavíme. Vyžaduje to prácu zubného lekára alebo dentálneho hygienika.
Ako obmedziť tvorbu zubného kameňa?
Základom je pravidelné čistenie zubov i medzizubných priestorov. Mikrobakteriálny povlak si nemusíme vždy všimnúť, pretože niekedy je svetložltý, inokedy bezfarebný. Navyše sa rád usadzuje na ťažko dostupných miestach – medzi zubami, alebo niekde vzadu.
Tip pre vás!
Ak chcete vedieť, či si plak správne odstraňujete, skúste ho zafarbiť špeciálnymi tabletkami. Na trhu existujú tablety, ktoré zafarbia iba plak, nie celé zuby. Takto plak lepšie uvidíte, a teda aj dôkladnejšie odstránite.
Ako predchádzať zubnému kameňu:
2x denne si čistite zuby kefkou a pastou (čas nie je podstatný, len výsledok – keď si prejdete jazykom po zuboch, musia byť hladké),
mnohí zubári odporúčajú elektrickú zubnú kefku – poraďte sa o tom s vaším zubárom,
zuby si dočisťujte dentálnou niťou,
po čistení si zuby vždy dôkladne vypláchnite,
po chorobe si kefku vymeňte (inak približne raz za 6 týždňov),
pravidelne chodievajte k zubárovi (na dentálnu hygienu),
nefajčite.
Ako sa zbaviť zubného kameňa, keď ho už máte
Nahromadený zubný kameň je dobrým dôvodom na návštevu u dentálneho hygienika alebo zubného lekára. Kameň je veľmi silno spojený so zubnou sklovinu, preto ho odstráni len odborník so špeciálnymi pomôckami.
Nesnažte sa zubný kameň odstraňovať doma nejakým vymysleným „dlátkom“! Existuje niekoľko jemnejších domácich trikov. Samozrejme – s nimi radšej opatrne. Navyše vám nikdy nepomôžu tak, ako odborník.
Čistenie zubov sódou bikarbónou
Sóda bikarbóna (jedlá sóda) je skvelým pomocníkom pri čistení usadenín, pripálenín či obkladačiek, no pomáha aj pri zubnom kameni. V žiadnom prípade však zuby nedrhnite priamo ňou, narušíte si sklovinu! Radšej skúste pasty s jej obsahom. Tie minimalizujú tvorbu zubného plaku lepšie, ako bežné pasty.
Jedlá sóda chráni zuby pred demineralizáciou. Čo je to? Demineralizácia je chemický proces, pri ktorom sa stráca vápnik zo zubnej skloviny. Tento stav vzniká kvôli kyslému prostrediu. Sóda bikarbóna má vysoké pH, preto vyrovnáva hladinu pH v ústach, a tým zabraňuje strate skloviny.
Výplach kokosovým olejom
Štúdia z roku 2015 potvrdila, že kokosový olej znižuje tvorbu zubného povlaku. Ako správne postupovať? Rozohrejte olej, aby bol teplejší, ale nie horúci. Potom ho asi 5 až 10 minút prevaľujte v ústach, aby ste nevynechali žiadne miesto. Olej vypľujte do utierky. Ústa si hneď nevyplachujte, nech to chvíľu pôsobí.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová, primárka Stomatologického centra MySmile.
Autor: Sabína Zavarská
Zdroje: